Fırın, sitrik asitle evde yağdan nasıl temizlenir: kabartma tozu ve sirke ile nasıl yıkanır

Fırının çalışması sırasında duvarları bir yağ tabakası ve karbon birikintileri ile kaplıdır. Kirler zamanında temizlenmezse, yıkama işlemi oldukça sorunlu hale gelir. Yüzeyi eski temizliğine döndürmek için çok zaman ve çaba harcamanız gerekecek. Izgara ve kapı, çeşitli ev temizlik ürünleri ile yıkanabilir. Bununla birlikte, ev hanımları genellikle fırını sitrik asitle temizlemeyi önerir. Bütçe aracı, düşük maliyeti, kullanılabilirliği ve yüksek verimliliği ile dikkat çekiyor.

Fırını sitrik asitle temizleme

Temizlik işleminin zahmetli olmaması için mutfak yüzeylerine zamanında özen göstermeniz gerekir. İnatçı kirler için fırını sitrik asitle temizlemek gibi basit yöntemler kullanabilirsiniz. Ürün, değişen derecelerde kontaminasyonu gidermeye yardımcı olur. Ev hanımları, lekeleri kısa sürede bir ürünle temizlemenin mümkün olduğunu iddia ediyor.

C6H8O7 tozu yemek pişirmede ve günlük yaşamda kullanılır. Gıda katkı maddesi, suda veya etil alkolde kolayca çözünen beyaz bir kristaldir. Belirtilen maddenin karakteristik bir kokusu yoktur. Etki derecesine göre doğal antioksidanların organik asitlerine aittir. Gıda katkı maddesinin doğal bir koruyucu olduğu bilinmektedir.

Önemli! Bu madde sebze, meyve ve iğneler içerir. Meyvelerde ve meyvelerde önemli miktarı bulunur.

1784'te tozu sentezlemeyi öğrendiler. Aşağıdaki alanlarda uygulaması yapılmaktadır:

  • yemek pişirme;
  • kozmetoloji;
  • Gıda endüstrisi.

Madde evde aktif olarak kullanılmaktadır. Evrensel ev kimyasalları denir. Toz, aşağıdaki malzemelerin yüzeylerini temizlemek için kullanılabilir:

  • paslanmaz çelik;
  • emaye.

Aracın popülaritesi, etkinliğinden kaynaklanmaktadır. Kristaller, çeşitli lekeleri temizlemek ve hoş olmayan kokuları gidermek için kullanılabilir. C6H8O7'nin aşağıdaki avantajlarına denir:

  • Çevre dostu;
  • temizlerken ekonomik tüketim;
  • eski lekelerin giderilmesi;
  • eldiven kullanmaya gerek yok.
Önerilen Kaynaklar:  Linolyumdan parlak yeşil nasıl silinir

Fırını sitrik asitle temizleme

Yağlardan kurtulmanın çeşitli yolları vardır. Ancak asidik ajanlar kiri en iyi şekilde çözer. Ev kimyasalları fırın yüzeylerine önemli ölçüde zarar verebilir. Bu tür ürünlerin önemli bir dezavantajı, yıkamadan sonra izlerin varlığıdır.

Fırını sitrik asitle temizlemek en iyi yöntemdir. Yöntemlerin genellikle termal maruziyet ile desteklenmesi gerekir. Buhar, yağı yumuşatabilir ve parçalayabilir. Oluşumu sırasında hiçbir toksik madde açığa çıkmaz. Ayrıca istenmeyen kokuları ortadan kaldırma avantajına da sahiptir.

Fırını evde sitrik asitle temizlemek zor değildir. 40 gr toza 500 ml su ekleyin. Kristaller tamamen çözülmelidir. Verimliliği artırmak için yüzeylere limon dilimi ile de işlem yapabilirsiniz.

Fırın 200 ° C'ye ısıtılmalıdır. Çözeltili ısıya dayanıklı tabaklar bir fırın tepsisine yerleştirilir ve yarım saat bekletilir.Belirtilen süre geçtikten sonra fırını kapatın ve sıcaklığın düşmesini bekleyin. Kapak açılır ve sıvıyla kaplar çıkarılır. Duvarları temizlemek için solüsyona batırılmış bir sünger kullanın.

Lekeler taze ise, C6H8O7 bileşiği bir sprey şişesine dökülebilir ve kontamine alanlara yayılabilir.

Fırını sitrik asit ve kabartma tozu ile temizleme

Narenciye suyunun taze kir için daha uygun olduğuna inanılmaktadır. Eski yağ lekeleri için fırının sitrik asitle yıkanması önerilir. Sadece C6H8O7 değil, aynı zamanda sodyum bikarbonat içeren bir macunun kullanılmasıyla iyi bir sonuç beklenebilir.

Önerilen Kaynaklar:  Kabartma tozu: faydalı özellikleri, uygulaması, nasıl alınır

Fırını karbonat ve sitrik asitle temizlemek için az miktarda su da eklemelisiniz. Elde edilen macun yüzeye bir bez ile uygulanır. Kalan ürünle kaplar fırına konularak 50 ° C'ye ısıtılır. Kompozisyona maruz kalma süresi yarım saattir. Daha sonra duvarların suya batırılmış bir bezle silinmesi gerekir.

Cam yüzeylere C6H8O7 ve sodyum bikarbonat bazlı bir macun uygulanması arzu edilmez.

Fırının sitrik asit ve sirke ile temizlenmesi

Genellikle çok kirli yüzeylerin temizlenmesi gerekir. Fırını sitrik asit, sirke ve karbonatla temizleyebilirsiniz. Bu yöntem oldukça etkilidir.

Fırını sodyum bikarbonat, sirke özü ve sitrik asitle yıkamadan önce 15 dakika ısıtın. 100 ° C olan optimum sıcaklığa bağlı kalmak önemlidir.

Fırını sitrik asitli yağdan temizlemek için soda (1 yemek kaşığı) ve yemek sirkesi (100 ml) içeren bir bileşim hazırlamanız gerekir. Sıcak yüzeyler, ortaya çıkan solüsyona batırılmış bir süngerle silinir.

Dikkat! Isıtma elemanlarına dokunmak istenmez. Aksi takdirde yanabilirsiniz.

Çeyrek saat sonra fırının duvarlarını nemli bir bezle silin. Suyun birkaç kez değiştirilmesi gerekiyor.

Yüzeyler C6H8O7, karbonat ve sirke özü ile temizlendikten sonra havalandırma için fırın açılmalıdır.

Sonuç

Fırını sitrik asitle oldukça etkili bir şekilde temizleyebilirsiniz. Gerekirse, tozun etkisini artıran bileşenlerin eklenmesi önerilir. Bunlara sirke özü ve soda dahildir. İnatçı kirler için fırını sitrik asit ve buharla temizleyin. Bu yöntem, yağın parçalanmasını teşvik eder. Madde, doğallığı, konsantrasyonu ve güvenliği nedeniyle ev kimyasalları ile olumlu şekilde karşılaştırır. Yıkadıktan sonra solüsyonlar iz ve belirli kokular bırakmaz.

Ana gönderiye bağlantı

Sağlık

güzellik

Gıda