Evde sitrik asit ile buhar makinesinin kireci nasıl çözülür

Bir giysi buharlayıcı gerekli bir elektrikli cihazdır. Herhangi bir ev aleti uygun bakım gerektirir. Aksi takdirde cihazın ömrü kısalabilir. Buharlı pişiricinin kirecini temizlemek genellikle gereklidir. Prosedür evde ev kimyasalları ve halk yöntemleri kullanılarak gerçekleştirilebilir.

Neden plak oluşur

Giysi buharlama cihazı özel bir cihazdır. Cihaz, bir sıcak buhar akışı kullanarak çeşitli kumaşları yumuşatmanıza izin verir. Ev aletleri günlük yaşamda ve meslek kuruluşlarında kullanılmaktadır.

Tipik olarak bir buharlayıcı şunları içerir:

 • teleskopik raf (elbise askılı);
 • buhar besleme hortumu;
 • Demir;
 • plastik kasa içinde buhar jeneratörü.

Cihazın çeşitli modifikasyonları vardır:

 • Manuel;
 • zemin;
 • çok işlevli.

Cihaz bir ütüye benzer, ancak tam bir alternatif değildir. Pano gibi ek cihazlar kullanmadan ürünleri düzleştirmenizi sağlar. Aparat yardımı ile narin kumaşlardan üretilen giysilere parlaklık vermek mümkündür.

Buharlı pişiricinin hizmet ömrü ve kalitesi, temel gereksinimlere uygunluğa bağlıdır. Cihaz düzenli olarak kireçten arındırılmalıdır.

Kireç, mekanizması su ısıtmayı içeren ev aletlerinde oluşur. Bu durumda, genellikle kalsiyum ve magnezyum ve diğer safsızlıklar içeren tortular çökelir. Cihazın duvarlarında plak görünümü, kırılmasına, giysilerdeki lekelerin varlığına neden olabilir.

Dikkat! Buhar makinenizin kirecini temizlemek gerekli bir prosedürdür. Cihazın kullanım talimatlarında belirtildiği gibi düzenli olarak yapılmalıdır.

Buhar makinenizin kirecini nasıl temizlersiniz

Evde kireç birikintilerini temizleme yeteneği, cihazın modeline bağlıdır. Kireci geleneksel bir buharlı pişiriciden kendiniz çıkarabilirsiniz. Bu amaçla, satın alınan veya kendi kendine yapılan kompozisyonlar kullanılır.

Önerilen Kaynaklar:  Kapşonlu, ceket ve süveter nasıl katlanır

Buharlayıcı sitrik asitle nasıl kireçten arındırılır

Araç, ev kimyasallarına iyi bir alternatif olarak kabul edilir. Sitrik asit ile buhar makinenizin kirecini hızla giderebilirsiniz. Gerekli oranlara uyum esastır.

Cihazı temizlemek için bir kaşık sitrik asidi bir bardak ılık suda eritin. Sıvı, su bölmesine dökülür ve buhar fonksiyonu etkinleştirilir.

Dikkat! İşlem en iyi banyoda, lavabonun üzerinde yapılır. Bu, kirin yere düşmesini önleyecektir.
Cihazı sitrik asitle temizledikten sonra, tankı ılık suyla iyice durulayın.

Sirke ile

Essence, buhar makinenizin kirecini evde güvenle temizlemenizi sağlar. Cihazın ısıtılması sırasında bileşimin etkinliği büyük ölçüde artar.

Ürünün güçlü bir kokusu olduğundan, cihazı sitrik asitle temizlemeden önce pencereyi açın.

Kireç çözme prosedürü basittir.Özün bir çorba kaşığı bir bardak ılık suda çözülür ve sonra bir rezervuara dökülür. Düğmeye basılarak buhar serbest bırakılır. Çözelti tamamen buharlaşana kadar temizlik yapılır ve ardından sıvı bölmesi suyla iyice durulanır.

Soda

Sodyum bikarbonat, kireci etkili bir şekilde giderir ve istenmeyen kokuları giderir. Soda çözeltisi, çeşitli yüzeylerden kiri çıkarmak için kullanılır. Alet güvenli ve kullanımı kolaydır.

Soda, kireç birikintilerini gidermek için formülasyonlara dahil edilebilir. Bir çay kaşığı sodyum bikarbonat ilavesiyle özel bir tanka su dökülür. Cihazı ısıttıktan sonra buhar verilmelidir. Çözelti tamamen buharlaştığında temizlik sona erer.

Kireci soda ile gidermenin avantajı, belirgin bir koku olmamasıdır.

Maden suyu

Yöntem, elektrikli cihazların plastik muhafazalı temizliğinde kullanılır. Tanka maden suyu dökün ve buharlı pişiriciyi yüksek sıcaklıklara ısıtın. Ardından, buharın serbest bırakıldığı işlevi etkinleştirmelisiniz.

Buharlı pişiriciyi maden suyuyla temizlerken, küvetin veya lavabonun üzerinde tutun.

Prosedür, sıvının tamamen buharlaşmasıyla sona erer. Gazlı içecek kalıntılarını gidermek için depoyu suyla durulayın.

Elde taşınan buharlı pişiricinin kireci nasıl çözülür

Kireç birikintilerini hem halk yöntemleriyle hem de satın alınan ev kimyasalları ile kaldırabilirsiniz. Buharlı pişiricinin kireç çözme işlemi şu şekilde gerçekleştirilir:

 • çözeltiyi su için tasarlanmış özel bir bölmeye dökün;
 • cihazı yüksek bir sıcaklığa ısıtın;
 • buharın serbest bırakıldığı işlevi etkinleştirir.
Elde tutulan cihaz için temizleme prosedürü, kullanılan ajan buharlaşana kadar tekrarlanmalıdır.
Önemli! Kireç birikintileri giderildikten sonra, cihaz filtrelenmiş suyla durulanmalıdır. Kimyasal temizlik maddeleri, kendi kendine hazırlanan çözeltiler etkisiz olduğunda kullanılır.

Buharlı kireç çözücü

Kimyasal çözümler uzman bir mağazadan satın alınabilir. Birçok ev aleti üreticisi kireç çözücü üretir. Özellikle buhar ekipmanını temizlemek için tasarlanmış isimler tercih edilmelidir. Bu ürünler genellikle nazik bakıma izin veren bileşenler içerir.

Kireç önleyici, sert su kullanımı nedeniyle oluşan birikintilerin çözülmesini sağlar.

Önleyici tedbirler

Musluk suyu kullanımı nedeniyle buharlı pişiricinin kirecini temizlemek gerekir. Uzmanlar, bölmeye filtrelenmiş veya damıtılmış sıvının dökülmesini tavsiye ediyor. Bu, gerekli temizlik miktarını azaltacaktır.

Önerilen Kaynaklar:  Pantolonunuzdan sakız nasıl çıkarılır

Önleyici kireç çözme, cihazın yeterli performansına katkıda bulunur. Cihazın duvarlarında tortular oluştuğunda ve buhar hacmi azaldığında giysi buharlayıcısını kireçten arındırmak gerekir. Genellikle kaliteli su kullanımı temizleme aralığını uzatacaktır.

Suyu yumuşatmak için tasarlanmış özel kartuşlu ev aletleri modellerinin satın alınması tavsiye edilir. Depoyu normal sıvıyla doldurmanıza izin veriyorlar. Kartuş yokluğunda aşağıdaki su seçenekleri kullanılmalıdır:

 • filtrelenmiş;
 • damıtılmış;
 • demineralize.

Kalstop Polti, normal likit kullanılmadan önce eklenebilir.

Sonuç

Buharlı pişiricinin kirecini kendi kendine hazırlanmış solüsyonlarla temizleyebilirsiniz. Soda, sitrik asit ve maden suyu kullanımının etkisiz olması durumunda genellikle ev kimyasallarının kullanılması tavsiye edilir. Bu formülasyonlar güvenlidir ve çoğu durumda kireç birikintilerini giderir.

Ana gönderiye bağlantı

Sağlık

güzellik

Gıda