Tuvalet kireçten nasıl temizlenir: halk ve özel ilaçlar

Tortular çok uzun süre birikmiş olsa bile, tuvaletteki kireç tortusunu çıkarmak mümkündür. Sadece kimyasallar temizlik için değil aynı zamanda evdeki maddeler için de uygundur, hemen hemen her mutfakta veya kilerde bulunurlar.

Tuvalet çanağını kireç birikintilerinden temizleme özellikleri

Zamanla dikkatli bir bakım yapılmadığı takdirde herhangi bir klozet kireçle kaplanır. Bu plak hem insan idrarında hem de musluk suyunda bulunan mineral tuzlarından oluşur. Kase sürekli nemli kaldığından hızlı bir şekilde güçlü bir taş oluşur. Yüzeyindeki katı birikintiler önce ince bir film olarak görünür ve daha sonra zamanla giderilmezlerse gerçek sarımsı bir birikime dönüşür.

Tuvaleti plakadan temizlerken, birkaç özellik dikkate alınmalıdır:

 1. Sıhhi tesisat çanağı sıradan bir fırça, orta sertlikte bir fırça veya aşındırıcı sert tarafı olan bir süngerle temizlenmelidir. Metal el bezleri ve klozet sıyırıcıları kullanılamaz, çanağın yüzeyinde mikroskobik çizikler bırakacak ve plak duvarlarda daha da hızlı birikecektir.
 2. Klozeti temizlerken, sıhhi tesisat armatüründen gelen su, mümkünse, bir kepçe ile tahliye deliğinden bile maksimuma pompalanmalıdır. Bu durumda, temizlik maddeleri daha etkili olacak ve su, konsantrasyonlarını zayıflatmayacağından tortuları daha hızlı gidermeye yardımcı olacaktır.
 3. Agresif asitler ve alkaliler kullanıldığında, bunları belirtilen süreden daha uzun süre çanağın duvarlarında tutmak gerekir. Uzun süre açık bırakılırsa, sert temizlik maddeleri armatürün emayesine zarar verebilir. Bundan sonra, kireç birikintileri daha hızlı görünmeye başlayacak ve çıkarılması daha zor hale gelecektir.

Kireci tuvaletten çıkarma sürecinde, kimyasalların toksik buharlarını solumamak ve cilde ve mukoza zarlarına zarar vermemek için eldiven ve koruyucu maske kullanılması zorunludur. Temizledikten sonra, sıhhi tesisat birkaç kez temiz suyla yıkanmalı; tüm ev ve kimyasal ürün kalıntıları tamamen temizlenmelidir.

Tesisatı yumuşak bir sünger veya fırça ile temizlemeniz gerekir.

Halk yöntemlerini kullanarak tuvalette kireç taşı nasıl çıkarılır

Sıhhi tesisat çanağında güçlü bir taş oluşmuşsa, tuvaletteki kireci çıkarmak için basit yöntemlerle kaldırabilirsiniz. Hem hafif birikintilere hem de yoğun kirlenmeye karşı iyi bir etki gösterirler. Aynı zamanda, özel kimyasalların aksine, evdeki maddeler hiç de pahalı değildir.

Tuvaletteki kireç sitrik asitle nasıl temizlenir

Sitrik asidi sadece yemek pişirmede değil, sıhhi tesisat temizliğinde de kullanabilirsiniz.Güçlü bir taş için, çanağın kirli duvarlarına toz asit serpmek ve 3 saat beklemek yeterlidir.

Son kullanma tarihinden sonra sitrik asit nemli bir süngerle çıkarılmalıdır ve bununla birlikte sert tortular giderilecektir. Bu tür bir temizlikten sonra, sıhhi tesisat iki kez iyice durulanmalıdır.

Sirke ile tuvaletten kireç nasıl çıkarılır

Tortuları gidermek için başka bir iyi çare,% 9'luk normal sofra sirkesidir. Klozeti güçlü kireçtaşından temizlemeden önce, 1 su bardağı sirkeyi ılık bir sıcaklığa kadar ısıtmanız ve ardından 1 büyük kaşık soda eklemeniz gerekir.

Önerilen Kaynaklar:  Kabartma tozu: faydalı özellikleri, uygulaması, nasıl alınır

Bileşik ajan, akşamları klozetin iç duvarlarına uygulanır ve gece boyunca bırakılır. Sabahları suyu birkaç kez boşaltmanız ve kiri temizlemek için kabın üzerinde bir fırça ile hafifçe yürümeniz gerekir. Sirke ve kabartma tozu, kireç taşını çok az çabayla veya hiç çaba harcamadan çıkarmaya yardımcı olabilir.

Basit maddeler - soda, sirke, asitler, tuvaletteki kireci ve tortuları gidermeye yardımcı olur

Bir klozet kireçten oksalik asit ile nasıl temizlenir

Özellik olarak sitrik aside benzer olan oksalik asit, tuvalet duvarlarından sert plakların çıkarılmasına yardımcı olur. Tesisatı temizlemek için süngerin aşındırıcı tarafına bolca asit serpin ve ardından toprak kabı birkaç dakika iyice ovalayın. Oksalik toz kalıntıları iyice yıkanırken gri ve sarı taşlar iz bırakmadan çıkarılabilir.

Tavsiye! İnatçı kirler için, doğrudan sıhhi klozetin iç yüzeylerine bir kat oksalik asit uygulayabilir ve durulamadan önce birkaç saat açık bırakabilirsiniz.

Kabartma tozu ile tuvalette kireçten nasıl kurtulur

Tuvalette kireç tortusu için en iyi çözümlerden biri kabartma tozu. Tuvaletteki kiri çıkarmak için, tüm soda paketini az miktarda suyla seyreltmek gerekir - homojen bir yarı sıvı yulaf lapası elde edilene kadar. Karışım, bütün gece boyunca sıhhi kabın iç yüzeyine eşit olarak dağıtılır ve sabahları fayans bir fırça ile ovulur ve yıkanır.

Plak eski ve sertse, kabartma tozu birkaç büyük yemek kaşığı sirke ile karıştırılabilir. Aynı anda iki agresif bileşenden oluşan alet, iki kat etkili olacak ve sıhhi tesisat duvarlarında büyüyen taşın çıkarılmasına yardımcı olacaktır.

Kola ile tuvaletten eski kireç nasıl temizlenir

Tuvaletin kenarındaki kireç kalıntısı incelemeleri, ünlü "Coca-Cola" nın yalnızca yiyecek kullanımı için uygun olmadığını, aynı zamanda katı kirleri hızla çıkarmaya yardımcı olan mükemmel bir temizlik maddesidir. Temizlik için "Cola" kullanmak çok basittir - kahverengi bir içecekle ağzın üzerine bir fayans kabı dökülür ve 1 saat bekletilir.

Bundan sonra sıhhi tesisat çanağının içi bir süngerle silinir ve birkaç kez su boşaltılır. "Cola", güçlü katı kirlerin bile iz bırakmadan çıkarılmasına yardımcı olur. Bu kadar şaşırtıcı özelliklere sahip gazlı içeceğin gıda tüketiminde oldukça güvenli kalması, midenin asidik ortamının bileşim olarak "Cola" dan çok daha agresif olması ilginçtir.

Bir klozet kireç birikintilerinden beyazlıkla nasıl temizlenir

Beyazlık ifade eden beyazlatıcı ürün, sadece sert lekelerle değil, aynı zamanda sıhhi tesisat yüzeyindeki katı kirlerle de savaşır. Beyazlık ile sert ve dayanıklı tortuları temizlemek için, kaseyi mümkün olduğunca bez veya kağıt peçetelerle kurulayın ve ardından kenar çizgisi boyunca bol miktarda çamaşır suyu dökün.

Beyazlık, kasenin duvarlarında 8-12 saat bırakılırsa maksimum etki sağlayacaktır. Belirtilen süre geçtikten sonra, çanağın duvarları bir fırça veya süngerle muamele edilir ve ardından kir ve ağartıcı kalıntılarını çıkarmak için su arka arkaya birkaç kez yıkanır.

Çamaşır Suyu Beyazlığı kireç ve sert tortularla iyi sonuç verir.

Elektrolit ile tuvalette kireç taşı nasıl temizlenir

Tuvaletteki güçlü kireç çok eskiyse ve elinizde başka güçlü çareler yoksa, elektrolit kontaminasyonunu giderebilirsiniz. Ancak, bileşimin sülfürik asit içerdiği ve bir yandan elektroliti son derece etkili hale getirdiği ve diğer yandan tehlikesini artırdığı unutulmamalıdır. Sıvıyı sadece kalın lastik eldiven ve maske ile tutmak gerekir, ürünün elinize geçmesine izin vermek imkansızdır, buharlarını solumak da tehlikelidir.

Elektrolit şu şekilde kullanılır - sıhhi tesisatın iç yüzeyine bir sünger ile az miktarda ajan uygulanır ve ardından kapak hemen kapatılır. Ürünü 15 dakikadan fazla saklamayın, ardından su arka arkaya birkaç kez boşaltılır, kapak yine de kapalı tutulur. Ürün hiçbir durumda koltuğa oturmamalı, çok dikkatli kullanılmalıdır.

Önemli! Plastik kanalizasyon boruları tesisatı terk ederse elektrolit kullanamazsınız, madde onlar için çok agresif olabilir.

Özel ürünlerle tuvaletteki kireç birikintileri nasıl giderilir

Bazen, zorlu mevduatlar için ev ilaçları el altında olmayabilir. Ek olarak, herkes temizlik için karbonat veya sirke oranlarını dikkatlice ölçmeye istekli değildir. Bu durumda, özel ürünlerden birini satın alabilirsiniz - bunlar iyi bir verimlilik gösterir ve taş birikintilerinin kolayca çıkarılmasına yardımcı olurlar.

Genel olarak, sıhhi tesisat kimyasalları birkaç kategoriye ayrılabilir:

 1. Asidik... Bunlara Dressing Duck, Sanox ve oldukça agresif bir bileşime sahip diğer jeller dahildir. Eski kirece karşı en iyi şekilde çalışırlar, ancak onlarla çok dikkatli çalışmanız, yüzünüzü ve ellerinizi korumanız gerekir. Asit jelleri çok uzun süre emaye üzerinde tutulmamalıdır, yüzeye zarar verebilir.
 2. Alkali... Domestos, Bref, Dosya bu kategoriye aittir - alkali ajanlar insanlar ve sıhhi tesisat için asidik olanlardan daha az tehlike oluşturur, ancak etkinlikleri biraz daha düşüktür. Hepsinden iyisi, alkali jeller, yüzeye düzgün bir şekilde yapışması için henüz zamanı olmayan taze plağın çıkarılmasına yardımcı olur.
 3. Klor... Comet veya Titan gibi bileşiminde yüksek oranda klor bulunan ürünler, düzenli ve önleyici temizlik için uygundur. Plakla iyi başa çıkarlar, ancak hoş olmayan bir koku bırakırlar. Onlardan sonraki tuvalet iyice havalandırılmalı ve temizlerken klor buharlarını solumamak için bir maske kullanın.
  Tesisatı aşındırıcı tozlardan ziyade jel ürünlerle temizlemek daha iyidir.
Dikkat! Bu ürünlerin birçoğu sadece jeller değil, aynı zamanda tozlar şeklinde mağazalarda sunulmaktadır. Ancak temizlik için sıvı maddeler kullanmak daha iyidir, aşındırıcı tozlar sıhhi tesisatın yüzeyini çizer ve sonuç olarak yeni bir plak görünümüne katkıda bulunur.

Tuvalette kireç oluşumunun önlenmesi

Tesisatı kireç birikintilerinin görünümünden korumanın en kolay yolu, zamanında önleme yardımıdır. Tuvaleti temiz ve ferah tutmak için şunları öneririz:

 • sıhhi tesisat armatürünün içini her hafta evsel veya endüstriyel kimyasallarla temizleyin, çok az zaman alır ve kasenin duvarlarında kireç birikmez;
 • duvarların acil temizliği için tuvalete her gittikten sonra bir fırça kullanın;
 • drenaj tankını zamanında onarmak için, içine su sızarsa, fayans çanağının duvarları boyunca sürekli akan sıvı plak görünümünü hızlandırır;
 • suyu yumuşatan ve arındıran özel kasetler ve tabletler kullanın, bunlar sadece tuvaleti tatlandırmak için değil, aynı zamanda su tesisatını kireç birikintilerinden korumak için de tasarlanmıştır;
 • Tesisatı sert aşındırıcı aletler kullanmadan sadece özel bir fırça, sünger veya yumuşak fırçalarla temizleyin - çizik bir fayans yüzeyi plakla daha hızlı kaplanır.

Yağlı ve sıcak yemek kalıntılarının kanalizasyona dökülmesi tavsiye edilmez - sıhhi tesisat duvarlarında plak görünümüne katkıda bulunan ince bir film oluşur. Sıhhi tesisat hala yiyecek atıklarını atmak için kullanılıyorsa, her seferinde hemen bir fırça ile temizlenmeli ve iki kez boşaltılmalıdır.

Düzenli profilaksi, birikintilerin sıhhi tesisat duvarlarında görünmesini önler

Sonuç

Sıhhi tesisat uzun süre temizlenmemiş olsa ve içeride yoğun tortular oluşsa bile, tuvaletteki kireci çıkarmak o kadar zor değildir. Ev ürünleri ve özel ürünler kireç taşının hızla çıkarılmasına yardımcı olur, ancak tuvaleti en az haftada bir profilaktik olarak yıkamak en iyisidir, o zaman onunla ilgilenmek daha kolay olacaktır.

Ana gönderiye bağlantı

Sağlık

güzellik

Gıda