Çok pişiriciden koku nasıl giderilir: pişirildikten sonra, küften, plastikten

Çok pişirici, yiyecekleri kızartmanıza, kaynatmanıza, pişirmenize ve ısıtmanıza izin veren çok işlevli bir cihazdır. Yiyecek hazırlama, minimum insan müdahalesi ile otomatik olarak gerçekleştirilir. Cihazın önemli bir avantajı, hazır yemeklerin sıcaklığını korumaktır. Ev aletleri konusu çalışma kurallarına uyulmalıdır. Yüzeylerin zamansız bir şekilde temizlenmesi yabancı kokuların ortaya çıkmasına neden olabilir. Cihazı temizleme ihtiyacını gösterirler. Çeşitli yöntemler, yavaş bir tencerede hoş olmayan bir kokudan kurtulmanızı sağlar.

Evrensel yol

Yavaş pişirici kokuyorsa, bunun nedeni yalnızca pişirme veya ev aletlerinin zamansız yıkanması olmayabilir. Yapışmaz kabı, silikon contayı, kapağı ve valfi iyice temizleyin. Kokunun suçlusu genellikle yoğuşma ve gresi toplamak için tasarlanmış plastik bir kaptır.

Bazı ev hanımları silikon contayı temizledikten sonra silmiyorlar. Pişirme cihazının yanlış montajı ve saklanması sıklıkla not edilir. Çok pişiricinin yapıldığı düşük kaliteli malzemeler, kapta uzun süreli yiyecek depolanması da karakteristik bir kokunun ortaya çıkmasına katkıda bulunur.

İstenmeyen kokuları gidermenin en kolay yolu, çok pişiriciyi bulaşık deterjanıyla yıkamaktır. Temizledikten sonra kase tamamen kurutulur.

Çok pişiriciden koku nasıl giderilir

Ev aleti gıda ile doğrudan temas halindedir. Bu genellikle kokunun görünümünü açıklar. Cihazınıza hoş bir koku vermenin birçok yolu vardır.

Çok pişiriciden hoş olmayan bir koku nasıl giderilir

Kahve çekirdeklerini kullanarak yabancı aromaları giderebilirsiniz. Ürün, istenmeyen kokuları emer. Kahve çekirdekleri bir tabağa konur ve birkaç saat boyunca çoklu pişiriciye yerleştirilir. Birçok ev hanımı, kase pişirildikten sonra kokuyorsa bu yöntemi kullanmanızı önerir.

Kahve çekirdeklerinin hoş bir aroması vardır

Çok pişiricideki plastik kokudan nasıl kurtulurum

Genellikle elektrikli aletler plastik gibi kokar. Plastik kokuyu yeni bir çoklu pişiriciden daha fazlasını gidermek için elma sirkesi solüsyonu kullanabilirsiniz. Kaseyi ve tüm parçaları yıkamaları gerekiyor.

Önerilen Kaynaklar:  Elma sirkesi neden yararlıdır, tıbbi özellikleri, tarifi, nasıl alınır
Elma sirkesini kullandıktan sonra elektrikli cihaz elemanlarını suyla iyice durulayın.

Yeni bir çok pişiricide kokudan nasıl kurtulurum

Bir cihaz satın alındığında genellikle plastik gibi kokar. Bu fenomenin, aralarında teknik gresin yanmasının denildiği birkaç ana nedeni vardır. Doğal süreç endişeye neden olmamalıdır. Koku yavaş yavaş kendiliğinden kaybolur. Bu işlemi hızlandırmak için cihazı ılık su ve deterjanla yıkayabilirsiniz. Valf ve silikon contanın temizlenmesi arzu edilir.Yıkadıktan sonra kase ayrı olarak kurutulmalıdır.

Dikkat! Açık bir çok pişirici kuru ve serin bir yerde saklanmalıdır. Elektrikli bir cihazda güneş ışığına maruz kalmak istenmez.
Hoş olmayan koku devam ederse, suyu çok pişiricide birkaç kez kaynatın.

Çok pişirici bir kaseden koku nasıl giderilir

Elektrikli cihazı temizlemek için hem ev kimyasallarını hem de halk tariflerini kullanabilirsiniz. Sirke özü, çok pişirici kaseden kokuyu gidermeye yardımcı olur. Kaplamaya zarar vermemek için yıkamada zayıf bir çözelti kullanmak önemlidir. Temizlemek için yumuşak bir sünger seçin. Aksi takdirde kasede çizikler görünebilir.

Bir ev aletini sirke ile yıkadıktan sonra, birkaç saat sonra kaybolan karakteristik bir koku kalabilir.
Önemli! Elektrikli bir cihazın sık kullanımında, ek bir kase satın almanız önerilir.

Yavaş bir tencerede küf kokusundan nasıl kurtulurum

Deniz tuzu ile kokuyu giderebilirsiniz. Çok pişiriciyi eski küf kokusundan arındırmaya yardımcı olur. Kasenin dibine bir avuç tuz konur. Cihaz 10 dakika ısıtılır ve bir gece bekletilir. İşlemden sonra, cihazı iyice durulamalı ve kurutmalısınız.

Deniz tuzu, yetersiz bakımın ev aletleri üzerindeki etkilerini etkili ve güvenli bir şekilde ortadan kaldırabilir

Pişirdikten sonra çok pişiriciden koku nasıl giderilir

Birçok ev aleti üreticisi sitrik asit kullanılmasını önerir. Ayrıca, pişirildikten sonra yavaş pişiricinin kokusunu gidermeye yardımcı olur. Kase yaklaşık üçte biri su ile doldurulmalı ve bir tutam sitrik asit ve ince doğranmış narenciye eklenmelidir.

Kokuyu gidermek için "buharlı pişirme" modunu açmanız gerekir. Cihazın çalışma süresi 20 dakikadır. Sıvıyı soğutduktan sonra prosedür tekrarlanır. Kase, çıkarılabilir valf ve silikon conta daha sonra kullanılan çözelti ile durulanır.

Sitrik asit ile istenmeyen kokuların giderilmesi prosedürü, kaseyi suyla durulayarak ve elektrikli cihazı iyice kurutarak sona erer.

Bakım İpuçları

Çok pişiricideki hoş olmayan bir koku genellikle zamansız yıkamanın sonucudur. Aşağıdaki önerileri kullanarak istenmeyen bir durumu önleyebilirsiniz:

  • pişmiş yiyecekleri bir kasede saklamayı reddetmek;
  • cihazın her kullanımından sonra kabın 15 dakika boyunca deterjanla ıslatılması;
  • vana ve contanın iyice temizlenmesi.
Önemli! Cihazı temizlemek için yumuşak süngerler seçin.

Sonuç

Çok pişiricideki hoş olmayan bir kokudan kurtulmak zor bir iş değildir. Ana öneri, modern elektrikli cihaz bakımıdır. Bu amaçla hem ev kimyasalları hem de kendi kendine hazırlanan çözümler uygundur.

Yorumlar

Çoklu pişirici, yemek yapmayı çok daha kolay hale getirir. Ancak işleyişinin bazı özellikleri vardır. Elektrikli bir cihazın parçalarının düzensiz yıkanması, uygun olmayan depolama, yüzeyin hoş olmayan kokmaya başlamasına neden olur. İncelemeler, çok pişiriciyi kokudan nasıl etkili bir şekilde temizleyeceğinizi anlamanıza yardımcı olur.

Elena Morenets, 31 yaşındayım, Berezino
bir multicooker satın aldı. Mutluluğumun sınırı yoktu: yulaf lapası her zaman sabah hazır ve işten sonra sıcak bir akşam yemeği beni bekliyor. Birkaç ay sonra, kasenin kötü kokmaya başladığını fark ettim. Sanırım sebebi, yıkadıktan hemen sonra cihazı her zaman sıkıca kapatmamdı. Pişirildikten sonra aromaların da kaybolacak zamanı yoktu. Şimdi yıkadıktan hemen sonra kaseyi çok pişiriciye koymuyorum, ancak önce cihazı iyice kurulayın.
Valentina Orlovskaya, 47 yaşındayım, Orsha
Çoklu pişirici, yemek yapmayı çok daha kolay hale getirir. Bu cihazı çok kullanıyorum. Elbette yıkamak basit bir tencereden daha zordur. Zamanında yiyecek aktarmazsanız, kase kokar.Bunun olmasını önlemek için, çoklu pişiriciyi kullandıktan sonra kaba güvenli bir çözelti uygulamanızı tavsiye ederim. Tuz, su ve soda karışımı içerir. Tüm bileşenler eşit parçalar halinde alınmalıdır. Temizledikten sonra kase su ile iyice durulanır. Bu çözelti yerine elma sirkesi de kullanabilirsiniz.
Ana gönderiye bağlantı

Sağlık

güzellik

Gıda