Tuvaletteki tıkanıklığı sirke ve soda ile temizleyin: çalışma teknolojisi, incelemeler, video

Kimya endüstrisi, kanalizasyon sistemindeki kanal ile ilgili sorunları ortadan kaldırmak, banyoları dezenfekte etmek, yüzeyleri pas, kireç ve yağdan temizlemek için kullanılan geniş bir ürün yelpazesi sunmaktadır. Etkin madde amaca bağlı olarak asit ve alkalidir. Tuvaletin karbonat ve sirke ile temizlenmesi sonuçta daha az etki sağlamaz, ancak minimum maliyetle sonuçlanır.

Tuvaletin soda ve sirke ile temizlenmesinin özellikleri

Bir konut binasında en çok ziyaret edilen yer tuvalet odasıdır, bu nedenle tuvaletin sürekli temizlenmesi gerekir. Patojen mikroorganizmaların ana birikimi jantın altındadır. Bakteriler su ile yıkandığında hatırı sayılır bir mesafeye yayılabilir. Banyo küçükse ve daha da fazla birleşmişse, diş fırçalarında, duvarlarda, kapı kollarında bakteriler bulunabilir.

Ana görev, patojenin birikmesini ve yayılmasını önlemektir. Sıhhi tesisat armatürünün seramik veya fayans kaplamasının temizlenmesi mümkün olduğunca sık yapılmalıdır. Elde her zaman bir kimyasal yoktur veya bir kişi yardımcı bileşenlere, örneğin kıvam arttırıcılara veya kokulara alerjik reaksiyon gösterebilir. Bu durumda, klozetin asetik asit ve soda ile temizlenmesi en uygunudur ve daha az etkili değildir.

Soda ve sirke ile temizlemenin etkinliği alkali ve asidin reaksiyonundan kaynaklanmaktadır. Kabartma tozu (sodyum bikarbonat olarak da bilinir) çözüldüğünde alkali bir ortam oluşturur. Bu nedenle, yağ birikintilerinin veya pasın giderilmesi için madde vazgeçilmezdir. Ancak sıhhi-teknik bir cihazın duvarlarına yerleşen kireçli bileşikler ile idrarla yüzeye çıkan ve kahverengi ve çok estetik olmayan bir kaplama oluşturan minerallere karşı etkisizdir. Bu durumda, temizlik için asit gereklidir, bu nedenle sirke, sodyum bikarbonat ile kombinasyon halinde çok işlevli bir araçtır.

Önerilen Kaynaklar:  Kabartma tozu: faydalı özellikleri, uygulaması, nasıl alınır

Klozeti sadece kabartma tozu ile değil, aynı zamanda kostik soda, sodyum bikarbonat ile de temizleyebilirsiniz - daha belirgin bir beyazlatma etkisi ve asitle kimyasal reaksiyona sahip bir madde. Kabartma tozu, sadece tuvaletin yüzeyini temizlemekle kalmayıp aynı zamanda kokuyu da emmesidir. Sirke kireç bileşiklerini, idrar taşlarını ve pası çözer. Agresif ortam patojenleri öldürür. Her evde bulunan bu iki ucuz madde, temizlik işlemi sırasında en zor kirlerle hızlı ve etkili bir şekilde baş edebilmektedir.

Tuvaleti temizlemek için karbonat ve sirkenin artıları ve eksileri

Sanitasyonla ilgili temel problemler, yüzeyde kireçli bileşiklerin birikmesi ile ilgilidir. Bu durumda sebep, kireç içeriği yüksek olan sudur. Daha az problem olmayan bir idrar taşıdır, ihmal edildiğinde ondan kurtulmak oldukça zordur. Kanalizasyon boruları sonunda duvarlara yerleşen yağlı bileşiklerle tıkanabilir. Sıkıştırılmış çökeltiler suyun tam akışını engeller. Tuvaleti temizlemek için sirke sitrik asit ile değiştirilebilir, soda ile reaksiyon ve ürünün etkisi aynı olacaktır.

Sıhhi tesisat temizliği için halk ilaçlarının artıları:

 • oluk ve boruların yapıldığı malzemeye zarar vermez;
 • her türlü kirlilikle etkin bir şekilde mücadele eder;
 • hoş olmayan kokuları ortadan kaldırır;
 • mikropları yok eder;
 • insanlar için güvenli;
 • tıkanmayı gidermeye yardımcı olur;
 • kanalizasyon borularındaki yağ birikintilerine karşı etkilidir;
 • ağartma özelliklerine sahiptir.

Tuvaleti, teknolojiye ve oranlara uygun olarak sirke ve soda ile düzgün bir şekilde temizlerseniz, kullanmanın neredeyse hiçbir dezavantajı yoktur.

Önemli! Tek dezavantajı, ürünün güçlü bir tıkanma ile başa çıkmaması ve ilk kez yoğun eski idrar taşı plağını çıkaramayacak olmasıdır.
Sodyum bikarbonat ve asidin reaksiyona girmesi nedeniyle drenaj borularındaki tıkanmaları ortadan kaldırır.

Soda ve sirke ne tür kirler tuvaleti temizlemeye yardımcı olur?

Asit ve sodyum bikarbonat kullanımı sadece yüzeyi temizlerken etkili olmakla kalmaz, aynı zamanda drenaj geçişi ve borudaki tıkanıklıklardan kurtulmaya yardımcı olur. Ana görev, tıkanmanın doğasını ve yerelleştirme yerini belirlemektir. Nedenler:

 • kanalizasyona giren yapı malzemelerinin kalıntıları - bu seçenek öncelikle onarım çalışmaları sırasında dikkate alınır;
 • drenaj geçidi kişisel hijyen ürünleri tarafından bloke edildi ve evde küçük bir çocuk varsa, drenaj bir çocuk oyuncağı, özellikle de yumuşak bir oyuncakla tıkanabilir;
 • tuvalete meyve veya şımarık yiyecek düştü;
 • tuvaletten ve mutfak lavabosundan yalnızca bir tahliye varsa, boru sıkıştırılmış yağla tıkanabilir;
 • yaygın bir neden, ana kanalizasyondaki çöp sıkışmasıdır.

İkinci durumda, tuvaleti soda ve asitle temizlemekten daha etkili önlemlere ihtiyaç duyulacaktır.

Tıkanıklık yakın ise elle borudan çekilebilir, arıza durumunda temizlik malzemeleri kullanılır. Asit ve alkalinin reaksiyonu sırasında karbondioksit açığa çıkar ve engeli iter. Tuvaletteki tıkanıklığı soda ve asitle şu şekilde kırabilirsiniz:

 1. Sıhhi bir cihazın üzerine ılık su (yaklaşık 8-10 litre) dökülür ve bir kapakla kapatılır, iki saat bekletilir.
 2. Tıkanıklık gevşemişse, su yavaş yavaş boşalır, kalıntılar tamamen çıkarılır.
 3. Bir hava akımı ile tıkanıklığın yerinden taşınmasına yardımcı olacak bir piston kullanılır.
 4. Daha sonra ½ paket karbonat ve 2 yemek kaşığı tuvalete dökülür. 400 C'ye ısıtılmış sirke
 5. Delik bir bez ile sıkıca kapatılır, böylece köpük yüzeye gelmez ve karbondioksit borudaki engele doğru hareket ederek 40 dakika bekletilir.
 6. Bundan sonra tekrar ılık suyla dökülürler.
Sıhhi tesisat yüzeylerini sirke ve soda ile temizlemenin ekonomik ve etkili bir yolu
Tavsiye! İlk kez tuvaletin tıkanmasını soda ve asitle gidermek mümkün değilse, prosedür tekrarlanır.

Ciddi tıkanma durumunda drenaj kanallarının temizlenmesi şu şekilde yapılır:

 1. Tuvaletten sıvıyı çıkarın.
 2. 1 litre suya 200 gr kostik soda ve aynı miktarda asetik asit ilave edin.
 3. Boşaltma deliğine dökülür, geçidi kapatın.
 4. İki saat bekletin.

Daha sonra çözeltinin geri kalanı ılık suyla yıkanır.

Bir tuvaleti karbonat ve sirke ile temizleme

Yüzey, farklı bir ajan konsantrasyonu ile temizlenir, seçim kontaminasyonun derecesine ve niteliğine bağlıdır. Katman ince ise sirke ve sodyum bikarbonat ile tuvalet astarından kireç tabakasını çıkarmak zor olmayacaktır. Yöntem ayrıca fayans yüzeyindeki pası da kaldıracaktır. İşlem sonrası banyoda yabancı koku olmayacaktır. Ürün ayrıca fayansları, yerleri temizlemek, klozetin dış yüzeyini ve kapıyı silmek için kullanılabilir.

Eylem dizisi:

 1. Sıhhi tesisat armatürünün içi bir soda tabakası ile kaplanmıştır.
 2. Sorunlu alanları nemli bir süngerle (sert kısım) temizleyin.
 3. 30 dakika bekletin.
 4. Sonra üstüne sirke dökün, yüzey köpürmeye başlayacaktır. Reaksiyon sırasında ana kireç tabakasının yerleri yoğun bir şekilde temizlenir.
Uyarı! Çalışma sırasında ellerin derisi teknik veya tıbbi eldivenlerle korunur.

Ciddi kirlenme durumunda, kabartma tozu kostik ve sirke ile değiştirilir -% 70 asetik asit ile temizlik aynı şemaya göre yapılır. Prosedür plağı giderecek ve tuvaleti dezenfekte edecektir.

Asitle birleştirilen sodyum bikarbonat her türlü kiri temizler

İdrar taşlarından kurtulmak biraz daha zordur, özellikle katman ince değilse yüzey temizliği daha uzun sürecektir. Prosedür en iyi sabahları, hiç kimsenin banyoyu kullanamaması için daire boş kaldığında veya geceleri yapılır. Tuvaleti idrar taşlarından temizlemek için soda, sirke veya esans ve iyot kullanın. Son bileşen asit etkisini artıracaktır. Eski ve yoğun plak için sodyum karbonat kullanılır.

Temizleme teknolojisi:

 1. Kaseden su tamamen çıkarılır, yüzey kuru silinir.
 2. Ocak üzerine yerleştirilen bir kaba 300 ml asit dökülür.
 3. Madde 400 C'ye ısıtılır, bulaşıklar önceden kapatılır.
 4. Ocaktan alın, 2 yemek kaşığı ekleyin. l. sodyum bikarbonat ve 15 damla. iyot.

Karışım süngerle kapatılır. En kirli alanlarda, ürüne batırılmış bir peçete koyun. En az sekiz saat bekletin. Bu süre zarfında plak tabakası kaplamadan tamamen uzaklaşacaktır. Sabunlu su ile yüzey birkaç kez yıkanır ve su boşaltılır. İlk temizlik yeterince etkili değilse, olay tekrarlanır.

Tuvalette kir oluşumunun engellenmesi

Sıhhi tesisat armatürünün temizlenmesi gerekli ama hoş olmayan bir prosedürdür. Önleyici tedbirler göz önünde bulundurularak kireç, idrar taşı, pas ile sık sık yüzey kirlenmesi önlenebilir. Sıhhi tesisatın uygun şekilde kullanılması, seramik veya fayans kaplamasının beyazlığını ve parlaklığını korumaya yardımcı olacak, drenaj borusunda tıkanma oluşumunu ortadan kaldıracaktır.

Sıhhi tesisat armatürünüzün sürekli temizliğinden kurtulmak için birkaç ipucu:

 1. Sarnıçtan su sızıntısını ortadan kaldırın - sabit bir akıntı yüzeyde iz bırakır.
 2. Kirli suyun durgunluğunu önleyin - her banyo ziyaretinden sonra boşaltma düğmesini kullanın.
 3. Yemek artıklarını dökmeyin - seramikte yağlı iz bırakırlar ve tıkanmaya neden olurlar.
 4. Kişisel hijyen ürünlerini kaseye atmayın - bu amaçlar için bir kap kullanılır.
 5. Vücudun hayati aktivitesinin organik kalıntılarını gidermek için sürekli bir fırça kullanın.
 6. Fırça kuru olmamalıdır - durduğu şişeye su ve temizlik maddesi karışımı dökülür.
 7. Su yumuşatıcı maddeler kullandığınızdan emin olun - tahliye tankına özel tabletler koyarlar veya jantın altına cihazlar takarlar.

Önleyici tedbirler sizi sık yüzey temizliğinden kurtaracak ve sıhhi cihazın ömrünü uzatacaktır.

Sonuç

Tuvaletin karbonat ve sirke ile temizlenmesi, kimyasal kullanmaktan daha az etkili değildir. Asit, kaplama yüzeyinde biriken her türlü kiri temizler. Agresif ortam, patojen mikroorganizmaları yok eder. Bu madde yüzeye beyazlık verir, hoş olmayan kokuları giderir, borulardaki yağ birikintilerini parçalar. Kimyasal reaksiyon tıkanıklıkları gidermeye yardımcı olur. Tuvaletin karbonat ve sirke ile temizlenmesi hakkında daha fazla bilgi için videoya bakın.

Evde tuvaletin sirke ve soda ile temizlenmesi üzerine incelemeler

Soboleva Marina, 35 yaşında, Krasnodar bölgesi.
Evdeki su kaynağı bir kuyudan geliyor, su çok kireçli, banyonun sıhhi durumu genellikle arzulanan çok şey bırakıyor. Benim için seramik kaseyi asit ve kostik soda ile temizlemek yavaş yavaş tüm kimyasalların yerini aldı. Sonuç daha kötü değil, çok daha az maliyetli Sıklıkla sirkeyi sitrik veya oksalik asitle değiştiriyorum, etki aynı, ancak hoş olmayan ekşi koku yok.
Vadim Starovoitov, 28 yaşındayım, Chelyabinsk.
Son zamanlarda banyoda bir tıkanma sorunuyla karşılaştım. Arkadaşlar, genellikle olumlu bir sonuç vermeyen kimyaya para harcamamalarını, boruları temizlemek için sirke ve soda kullanmalarını tavsiye etti.Ne olacağından emin değildim, boşuna. Birkaç saat sonra drenaj geçişindeki tıkanma ve kireçten kurtulmak mümkün oldu.
Ana gönderiye bağlantı

Sağlık

güzellik

Gıda