Polen: kullanışlı özellikleri ve kontrendikasyonları, nasıl alınır

Polenin yararları ve zararları sadece ev tıbbında büyük önem taşır. Ürün, rahatsızlıkların önlenmesi ve kilo kaybı için, kas yapımı için alınır, bu nedenle tüm benzersiz özelliklerini incelemek ilginçtir.

Polen nedir

Polen olarak da adlandırılan polen, beyaz, yeşil, kahverengi veya sarı renkte serbestçe akan bir maddedir. Polen, bir bitkinin üreme sürecine dahil olan erkek hücreleridir ve çiçek organlarının uçlarında görülebilir.

Mikroskobik parçacıkların ortalama çapı yalnızca 0,5 mm'dir. Bir kişi tek tek parçacıkları bile ayırt edemeyebilir, ancak bu maddeyle beslenen arılar polene çok dikkat ederler. Hayatlarının süreçlerinde kilit bir rol oynar.

Yiyecek için kullanılan polen, arı salgısı ile işlenmiş ve sert bir kabuğa alınmış küçük taneciklere benzer. Arı poleninin yararları ve zararları, çok sayıda değerli madde içerdikleri için halk hekimliğinde önemlidir ve laboratuvarda tamamen sentetik bir polen analoğu oluşturmak imkansızdır.

Polenin kimyasal bileşimi

Arı poleninin iyileştirici özellikleri, ürünün birçok faydalı madde içermesinden kaynaklanmaktadır. Yani, var:

 • demir, çinko ve magnezyum;
 • manganez, fosfor ve krom;
 • potasyum ve kalsiyum;
 • alt grup B vitaminleri;
 • C, E ve A vitaminleri;
 • rutin;
 • amino asitler - arginin, triptofan, valin, izolösin ve diğerleri.

Polen neden faydalıdır?

Polenin iç bileşimi nedeniyle insan vücudu için birçok faydalı özelliği vardır. Özellikle kullanımı:

 • kötü kolesterolü düşürmeye ve damar duvarlarını güçlendirmeye yardımcı olur;
 • hormonal seviyeleri normalleştirir;
 • safra üretimini artırır ve sindirim süreçlerini iyileştirir;
 • her türlü iltihapla baş eder;
 • anemi ve vitamin eksikliğinin gelişmesini engeller;
 • bağışıklık seviyesini arttırır ve tonik bir etkiye sahiptir;
 • kan basıncını düzenler.

Polenin antioksidan özellikleri, farmakolojik ilaçların etkisini tamamlayan onkolojide bile faydalıdır.

Kadınlar için

Kadınlar için arı poleninin yararları ve zararları, polenin hormonal değişikliklerin arka planına karşı sağlık durumunu ve ruh halini eşitlemesidir. Menstrüasyon ve menopoz döneminde faydalı etkisi vardır, doğal kan kaybı ile aneminin başlamasını engeller.Çiçek bordürü jinekolojik hastalıkların - miyomlar ve kısırlık - tedavisi için kullanılır.

Ayrıca ürün, özellikle kadınlara eğilimli olan sinir bozuklukları ve uyku bozuklukları ile baş etmeye yardımcı olur.

Erkekler için

Erkekler için arı poleninin faydaları, polen poleninin üreme sistemi üzerinde olumlu bir etkiye sahip olmasıdır. Kullanımı ile libido artar ve normal potens geri döner. Çiçek poleni prostatit gibi iltihaplı durumlara yardımcı olur.

Yararlı bir ürünün damar güçlendirici özellikleri kalp aktivitesini olumlu etkiler, kalp krizi ve felç riskini azaltır.

Çocuklar için

4 yaşın altındaki çocuklara polen verilmesi tavsiye edilmez - güçlü bir alerjik reaksiyon gelişebilir. Ancak arı poleninin daha büyük çocuklar için faydaları koşulsuz olacaktır - polen gelişmekte olan vücudu vitaminlerle doyurur, bebeğin beyin aktivitesini iyileştirir ve vücudunun savunmasını güçlendirir.

Polenin çocuklar için yararları ve kullanımları, dozajın dikkatli bir şekilde izlenmesini gerektirir. 7 yaşın altındaki çocuklara günde sadece 4 g ürün verilebilir ve 16 yaşın altındaki ergenlere - en fazla 12 g.

Dikkat! Çiçek sapı çocuğun vücuduna ciddi zararlar verebileceğinden, ilk kullanımdan önce bir çocuk doktoruna danışılması zorunludur.

Arı poleni hamilelik için iyi midir?

Polenin hamile kadınlar için sağlığa faydaları tartışmalıdır. Bir yandan çiçek mandalının bileşimindeki vitaminler ve eser elementler anne adayının organizması için çok faydalı olacak ve fetüsün sağlıklı gelişimine katkıda bulunacaktır.

Ancak aynı zamanda çiçek poleninin güçlü bir alerjen olduğu da unutulmamalıdır. Bir kadın daha önce bal, propolis ve polene olumsuz tepkiler vermemiş olsa bile çocuk taşırken ortaya çıkabilir. Polen kullanımı sorusu bir doktorla tartışılmalıdır, eğer kullanımı için akut bir endikasyon yoksa, hamilelik sırasında ürünü reddetmek daha akıllıca olacaktır.

Doğru arı poleni nasıl alınır

Polen kullanmanın spesifik yöntemi, polenin hangi hastalık için kullanıldığına bağlıdır. Ancak tüm insanların uyması gereken genel tavsiyeler var.

 1. Polen, yemeklerden önce, aç karnına, masaya oturmadan yaklaşık yarım saat önce ağızdan alınır.
 2. Tamamen eriyene kadar ağzınızda iyice eritmeniz çok faydalı olacaktır. Tadı iyileştirmek ve faydalarını arttırmak için balla eşit miktarda karıştırılmasına izin verilir.
 3. Cilanın içilmesi de tavsiye edilmez - herhangi bir zarar vermez, ancak faydalı özelliklerinin tam olarak ortaya çıkmasını engeller.

Gün içerisinde en fazla üç defa polen tüketebilirsiniz. Aynı zamanda, yetişkinler için günlük profilaktik dozaj sadece 10 gramdır ve çocuklar için ürün miktarı yarı yarıya azaltılmalıdır.

Önemli! Belirli bir hastalığı tedavi ederken, dozaj artırılabilir - yetişkinler için günlük oran günde 30 g çiçek folyosuna yükselir.

Arı poleninin tıbbi amaçlar için kullanımı

Polenin yararlı özellikleri, bazı rahatsızlıkları tedavi etmek için kullanılır - akut ve kronik. Kendinizi daha hızlı hissetmenizi sağlayacak kanıtlanmış tarifler var.

Önerilen Kaynaklar:  Stevia şeker ikamesi: yararları ve zararları, özellikleri ve kontrendikasyonları

Diabetes mellitus ile

Şeker seviyelerini düşürmek ve sağlığı normalleştirmek için polen, bitkisel kaynatma ile karıştırılmalıdır. İlaç şu şekilde hazırlanır:

 • kuru ısırgan otu, kurutulmuş yaban mersini ve karahindiba kökü ile eşit oranlarda karıştırılır;
 • bir bardak kaynar su dökün ve 2 saat ısrar edin;
 • bitmiş et suyuna balla karıştırılmış günlük cila oranını 4 çay kaşığı miktarında ekleyin.

Çare günde 4 defaya kadar içmeniz gerekir ve tüm tedavi süreci arka arkaya 20 günden fazla sürmez, aksi takdirde tıbbi infüzyon zarar verebilir.

Gastrit ile

Polenin tıbbi özellikleri kronik gastrit durumunu iyileştirmeye, mide tahrişini gidermeye ve mide bulantısını gidermeye yardımcı olur. Yemekten yarım saat önce aç karnına sağlıklı bir cila tüketmeniz, saf haliyle çözmeniz veya balla karıştırmanız gerekir. Günlük toplam miktar 20 gr'dan fazla olmamalı ve tedaviye bir buçuk ay devam edilmelidir.

Pankreatit ile

Polenin özellikleri, pankreasın kronik iltihaplanmasındaki rahatsızlığı giderebilir ve normal işleyişine katkıda bulunabilir. Cilayı aşağıdaki gibi kullanmanız gerekir:

 • sabahları ürünün bir çay kaşığı çeyrek bardak ılık su ile dökülür;
 • birkaç saat sonra, akşam yemeğine yaklaşırken, içinde çözünmüş polenle birlikte su içerler;
 • prosedür her yemekten önce tekrarlanır.

Avantajlar, su yerine şifalı otlar kullanırsanız daha büyük olacaktır - papatya, nane, alıç, dereotu tohumu.

Hipertansiyon ile

Çiçeklik, artan baskı altında büyük fayda sağlar. Ürünü 3 hafta boyunca günde dört kez almak gerekir - tek bir doz, bir çay kaşığının yalnızca üçte biri olmalıdır.

Kursun bitiminden sonra, tedavi sonuçlarının zarar görmemesi için aynı süre mola verilir. Daha sonra durumlarını değerlendirirler ve gerekirse tedaviyi tekrarlarlar.

Soğuk algınlığı ve öksürük için

Arı poleninin tıbbi özellikleri bağışıklığı artırır, bakteri ve virüslerle savaşır ve iltihabı azaltır. Bu nedenle öksürük ve soğuk algınlığı için polen kullanmak son derece faydalıdır.

Bir çay kaşığı polen aynı miktarda doğal bal ile karıştırılır, ağza konur ve karışım tamamen emilene kadar bekletilir. Bu yutma yöntemiyle, polen daha hızlı bir etkiye sahip olacaktır - faydalı özellikleri, mukoza zarlarından kan dolaşımına girecektir.

Prostatit ile

Polenin erkekler için özel faydası, polenin prostatitten kurtulmaya yardımcı olması ve aynı zamanda gücü arttırmasıdır. Hastalığın semptomlarını hafifletmek için günde üç kez balla karıştırılmış bir ürün tüketmeniz gerekir. Tek doz 1 çay kaşığıdır, bu miktardaki ürün vücuda zarar vermez.

Kadınlarda fibroidler ile

Myomlar oldukça ciddi bir hastalıktır, bu nedenle doktor gözetiminde ve farmakolojik ilaçların kullanımı ile tedavi edilmelidir. Bununla birlikte, polenin özellikleri de zarar vermeyecek, sadece ilaçların faydalarını artıracaktır.

3 hafta boyunca günlük almanız gerekir. Maksimum günlük dozaj 3 doza bölünür ve polen yemekten yarım saat önce iyice emilir. Gerekirse tedavi kursu tekrar edilebilir, ancak zarar görmemesi için en az 1 ay ara vermek gerekir.

Polinosis ile

Bir alerji olan pollinoz, polenle başarılı bir şekilde tedavi edilir. Ojeyi yarım çay kaşığı günde sadece bir kez alın. Ürünü basitçe çözebilir veya kefir veya doğal yoğurda ekleyebilirsiniz - faydalı özellikleri azalmaz.

Onkoloji ile

Onkolojik bir hastalık varlığında doktorun tavsiyelerine uymak ve her şeyden önce ilaçlara ve tıbbi işlemlere dikkat etmek gerekir. Ancak çiçek polka hastalar için de faydalı olabilir, sarhoşluğu giderir ve enerji verir, kan sayımını iyileştirir.

Bal veya kekik kaynatma ile günde birkaç kez, yemeklerden kısa bir süre önce faydalı bir cila alın. Geleneksel olarak, maksimum terapötik dozaj günde yaklaşık 30 g'dır, ancak onkolojide doktorunuza danışmaya değer, aksi takdirde kendinize zarar verebilirsiniz.

Kısırlıkla

Kadın kısırlığı başarıyla tedavi edilir ve polenin de faydalı bir etkisi vardır. Ürünü doğal bal ile karıştırarak günde iki kez 2 çay kaşığı alınmalıdır. Toplamda, tedavi kursu 20 gün sürer ve bundan sonra zarar görmemek için 10 gün daha ara verirler.

Sedef hastalığı ile

Sedef hastalığının tedavisi zordur, ondan kurtulmak için ilaç almanız gerekir. Ancak polenin iyi bir destekleyici etkisi vardır. Alevlenmeler sırasında bağışıklığı iyileştirir ve zehirlenme semptomlarını hafifletir ve ayrıca farmakolojik ilaçların faydalarını artırır.

Sedef hastalığı ile günde üç defa bir çay kaşığı faydalı bir ürün tüketilir. Tedaviye 2 ay üst üste devam edilmeli ancak daha sonra ara verilmelidir aksi takdirde vücut zarar görür.

Anemi ile

Arı poleninin faydalı özellikleri kan bileşimini iyileştirir ve anemiye etkili bir şekilde yardımcı olur. Bir çare kullanmanın 2 yolu vardır.

 1. Cila, günde üç kez saf halde alınır. Tek porsiyon yetişkinler için 1 çay kaşığı, çocuklar için yarısıdır.
 2. 25 gr hacimdeki polen 50 gr bal ve 100 gr doğal tereyağı ile karıştırılır ve elde edilen karışım sıradan tereyağı gibi günde iki kez ekmek üzerine yayılır.

Her iki durumda da toplam tedavi süresi 20 gün olmalıdır. Daha sonra zarar görmemek için bir hafta ara vermelisiniz, gerekirse tedaviyi tekrarlayın.

Tüberküloz ile

Polenin antiinflamatuar ve güçlendirici özellikleri, tüberküloza karşı mücadelede güçlüdür. Günde üç kez bir çay kaşığı miktarında faydalı bir çare kullanmak gerekir, kursun süresi bir aydır.

Polenin solunum sistemi üzerinde son derece faydalı bir etkisi vardır. Bununla birlikte, tüberkülozu tedavi ederken, maksimum fayda sağlamak için yine de ilaçlarla birleştirilmesi gerekir.

Önerilen Kaynaklar:  Senna: kullanışlı özellikler ve kontrendikasyonlar, kullanım talimatları

Kilo kaybı için polen nasıl alınır

Cila bileşimindeki değerli maddeler metabolik sistemin çalışmasını harekete geçirir. Düzenli polen kullanımı ile toksinler ve biriken toksinler vücuttan ayrılır ve bu da kilo verme sürecine katkıda bulunur. Diyete polen dahil edildiğinde fazla kilo daha hızlı geçer.

Ürün normal şekilde tüketilir - polen yemeklerden önce, yemeden veya su içmeden emilir. Bu günde bir kez yapılmalıdır, dozaj 1 çay kaşığıdır.

Vücut geliştirme ve sporda arı poleni

Mikroskobik polen, çok miktarda amino asit ve bitki proteini içerir. Güvenle doğal bir anabolik olarak adlandırılabilir, sürekli polen kullanımı kas kütlesi oluşturmaya ve dayanıklılığı artırmaya yardımcı olur.

Sporcuların 250 gr balı 50 gr polen ile karıştırmaları ve bu karışımı 5 gün demlenmesi tavsiye edilir. Bitmiş ürün günde iki kez 1 büyük kaşık miktarında tüketilir, eki aç karnına almanız gerekir.

Kozmetolojide arı poleninin kullanımı

Polenin insan vücudu için faydaları kozmetik alanında kullanılmaktadır. Polen temelinde cilt ve saçın durumunu iyileştiren ev ilaçları yapılır.

Yüz cildi için

Ciladaki vitaminler ve diğer değerli maddeler cilt üzerinde faydalı bir etkiye sahiptir. Ürün epidermisin temizlenmesine, iltihaplanmanın giderilmesine ve cildi hafifçe yenilemeye yardımcı olur.

Aşağıdaki maske bir kaldırma ve tonlama etkisi sağlar:

 • yarım çay kaşığı polen aynı miktarda balla karıştırılır;
 • karışıma yarım çay kaşığı su eklenir;
 • bileşenler karıştırılır ve hafif masaj hareketleriyle 5 dakika süreyle cilde uygulanır.

Polen kullanarak cildi nemlendirmeye ve pürüzsüzleştirmeye yardımcı olan ev yapımı bir krem ​​de hazırlayabilirsiniz. Yarım çay kaşığı ürün büyük bir kaşık tereyağı ve yumurta sarısı ile karıştırılmalıdır. Elde edilen homojen karışım buzdolabında saklanır, özelliklerini bir hafta korur.

Saç problemleri için

Çiçek sapının özellikleri, zayıflamış ve aşırı saç kırılganlığına eğilimli için büyük fayda sağlar. Böyle bir çözümün iyi bir etkisi vardır:

 • 200 g ürün bir bardak su içinde seyreltilir ve yarım saat demlenmeye bırakılır;
 • infüzyona yumurta sarısı ekleyin ve bileşimi iyice karıştırın;
 • maske saça sürülür, köklere iyice sürülür ve çeyrek saat bekletilir.

Prosedürü her 2 haftada bir tekrarlamanız gerekir, doğal çare sadece saçı güçlendirmekle kalmaz, aynı zamanda kafa derisinin durumunu da iyileştirir.

Arı poleni zararı

Polen tek başına sağlıklı insanlar için bir tehlike oluşturmaz. Ancak arı poleninin faydalı özellikleri ve kontrendikasyonları dozajlara bağlıdır, aşılırsa vücuda zarar verir. Çok fazla kirletici varsa ve ara vermezseniz, aşağıdaki hoş olmayan sonuçlar mümkündür:

 • hipervitaminoz;
 • kan pıhtılaşmasının kanaması ve bozulması;
 • toksik karaciğer hasarı;
 • onkolojik rahatsızlıkların gelişimi;
 • artan sinirsel heyecan.

Arı poleni kullanımına kontrendikasyonlar

Bazı durumlarda polenin faydalı özellikleri koşulsuz zarara neden olabilir. Kullanamazsınız:

 • bal, propolis ve özellikle arı sokmalarına karşı bir alerji varlığında, bu durumlarda parlatma, anafilaktik şoka kadar çok çeşitli hoş olmayan sonuçlara neden olabilir;
 • emzirme döneminde - çocukta alerji riski çok yüksektir;
 • güçlü ilaçlar ve konsantre bitki özleri alırken - ürün etkilerini etkisiz hale getirebilir veya çok fazla artırabilir;
 • Belirli bitkilerin polenlerine alerjiniz varsa, en tehlikeli alerjen polende bulunabilir.

Polen, ciddi zararlara neden olabileceğinden hamile kadınlar tarafından dikkatle kullanılmalıdır. 4 yaşın altındaki küçük çocuklara cila önermek imkansızdır - bu, alerjilerle tehdit eder ve bebeklerin doğru dozu hesaplamaları zordur.

Kullanımdan sonra ciltte bir kızarıklık görülürse, kaşıntı başlarsa ve diğer hoş olmayan semptomlar ortaya çıkarsa, hemen bir doktora danışmalısınız, büyük olasılıkla ürün alerjiye neden olmuştur.

Polen nasıl toplanır

Çok sayıda arı içeren kendi arı kovanınız varsa, ürünü kendi ellerinizle toplamak mantıklıdır. Genellikle polenleri toplamak için polen tuzağı adı verilen özel bir cihaz kullanılır.

Cihaz, iki ızgara ve bir paletten oluşmaktadır.

 1. İlk kafes bir engel görevi görür - arı içinden uçar, ancak bu süreçte cilanın bir kısmını kaybeder.
 2. İkinci ızgara bir filtre görevi görür - üzerinde enkaz ve ölü böcekler kalır ve sadece ince polenlerin geçmesine izin verilir.
 3. Haznede saf polen toplanır.

Yüksek sezonda küçük bir paletin tamamen dolması için 3-4 gün yeterlidir.

Tavsiye! Polenleri polen yakalayıcıdan gece çıkarmanız önerilir - bu, arıları bir kez daha rahatsız etmemenizi sağlar.

Arı poleni nasıl saklanır

Kullanışlı bir cilayı karanlık bir yerde, plastik veya cam bir kapta 20 ° C'yi geçmeyen bir sıcaklıkta saklamak gelenekseldir. Poleni depolamadan önce, ince bir koruyucu gazlı bez tabakası altında açık bir tepside birkaç gün kurutulmalıdır.

Kuru polen, faydalı özelliklerini 2 yıl korur. Ancak balla karıştırırsanız, zaman çerçevesi 5 yıla çıkarılabilir.

Sonuç

Polenin yararları ve zararları, küçük dozajlara uyulmasına bağlıdır. Bir kişinin alerjisi yoksa ve polen güvenli miktarlarda kullanılıyorsa, o zaman zarar vermez - sağlık yalnızca daha güçlü hale gelir.

Yorumlar

Larina Irina Anatolyevna, 35 yaşında, Yekaterinburg
Bir çocuk için arı poleni, soğuk algınlığı için mükemmel bir çare. Çare küçük çocuklar için kontrendike olduğunu bilerek, oğlum 6 yaşına gelene kadar bekledim. Ama şimdi akut solunum yolu viral enfeksiyonlarının ilk semptomlarında arı poleni ile tedavi yapıyoruz ve uzun zamandır mevsimsel soğuk algınlığından hastalanmayı bıraktık.
Stepanova Olga Viktorovna, 27 yaşındayım, St.Petersburg
Altı ay önce kilo vermek için arı poleni almaya çalıştım ve hoş bir sürpriz oldu. 2 haftada, güçlü temizleme etkisi nedeniyle normalden 2 kilogram daha fazla sürdü.Arı poleni ile saçlar için maskeler yapmayı çok seviyorum, ardından saçlar uzun süre parlak ve ipeksi kalıyor.

Ana gönderiye bağlantı

Sağlık

güzellik

Gıda