Nektarin: insan vücudu için yararlı olan 100 gramlık kalori içeriği

Nektarinin yararları ve zararları uzun zamandır pomologlar tarafından araştırma konusu olmuştur. Çin, meyvenin doğduğu yer olarak kabul edilir, ancak bugün tüm dünyadan büyük talep görmüştür. İnsanlar nektarine holofertil şeftali diyorlar. Zengin mineral ve vitamin içeriği, faydalı özellikleri nedeniyle insan sağlığı açısından son derece önemlidir.

Nektarinin değeri ve kimyasal bileşimi

Nektarin, şeftalinin modifiye edilmiş bir versiyonu olarak kabul edilen sağlıklı bir meyvedir. Ayırt edici özelliği pürüzsüz yüzeyidir. Çoğunlukla ılıman sıcak iklime sahip bölgelerde yetişir. Ayrıca meyve zararlılara ve hastalıklara karşı dayanıklıdır. Ana değeri zengin bileşimidir.

Aşağıdaki bileşenleri içerir:

 • C vitamini;
 • Demir;
 • selüloz;
 • A, E ve K vitamini;
 • niasin;
 • çinko;
 • bakır;
 • organik asitler;
 • Sahara;
 • fosfor;
 • manganez.
Önerilen Kaynaklar:  Vücudun neden bulunduğu çinkoya ihtiyacı var, günlük oran
Meyveyi satın aldıktan sonraki birkaç gün içinde yemeniz tavsiye edilir.
Dikkat! Isıl işlem sırasında nektarinler bazı yararlı özelliklerini kaybeder.

Nektarinde hangi vitaminler bulunur

Nektarinin ana avantajı, zengin askorbik asit içeriğidir. Bağışıklık sisteminin koruyucu işlevlerini harekete geçirir ve metabolizma üzerinde olumlu etkisi vardır. Ayrıca C vitamini kılcal damarlar ve damar duvarları üzerinde güçlendirici bir etkiye sahiptir. Vücut için ve minerallerin emilimini kolaylaştırmak için gereklidir.

Bileşiminde A vitamini bulunması da önemlidir, oksidatif süreçlerde yer alır, demir ve kalsiyum emilimini hızlandırır. Vücuttaki eksikliği görsel işlevi olumsuz etkileyebilir. Tokoferol, birikmiş toksinleri ortadan kaldıran güçlü bir antioksidan olarak kabul edilir. Cilt durumunu iyileştirme kabiliyeti nedeniyle gençliğin vitamini olarak kabul edilir. K vitamini de sindirim sistemindeki rahatsızlıkların üstesinden gelmeye yardımcı olur.

Mikro ve makro unsurlar

Ürünün kimyasal bileşimi vücut için gerekli birçok mineral içerir. İçerdiği potasyum ve magnezyum sayesinde meyve, kardiyovasküler sistemi normalleştirmeye yardımcı olur ve vücut üzerinde sakinleştirici bir etkiye sahiptir. İçerdiği yüksek demir miktarı sayesinde kansızlık gelişimini engeller ve kan yapısını iyileştirir. Çinko, metabolik süreçlerde yer alır ve rejeneratif fonksiyonları hızlandırır. Kemik dokusunda ve enzimlerde bulunur. Manganez, ürüne antioksidan özellikler sağlar. Bileşimdeki fosfor varlığı diş minesini güçlendirmeye yardımcı olur.

Nektarinlerin kalori içeriği

Faydalı özellikleri nedeniyle nektarin, kilo verme sırasında tüketilmek için mükemmeldir.Kalorisi düşüktür. 100 gr ürün için 44 kcal vardır. Bu nedenle gıdalarda aşırı meyve alımı bile rakam üzerinde olumsuz bir etki yaratmayacaktır.

Nektarinin faydalı özellikleri

Nektarinin bileşiminde bulunan maddeler, hemen hemen tüm yaşam destek sistemleri üzerinde faydalı bir etkiye sahiptir. Metabolizmayı artırır ve sindirim sistemini normalleştirir. Ürünün diyette sürekli varlığı, vücut için gerekli olan maddelerin eksikliğini önlemeye yardımcı olur.

Nektarinin en önemli faydalı özellikleri şunları içerir:

 • antioksidan etki;
 • kilo vermede yardım;
 • görme keskinliğinin iyileştirilmesi;
 • bağışıklık sistemini güçlendirmek;
 • kan şekeri seviyelerinin restorasyonu;
 • kalbin normalleşmesi;
 • sindirimi iyileştirmek;
 • kötü kan kolesterolünü düşürmek;
 • sakinleştirici etki.

Sindirim fonksiyonunun normalleşmesi, lifin etkisi altında gerçekleşir. Enzim üretimini uyararak gereksiz maddeleri vücuttan uzaklaştırır. Bu özellik özellikle kilo kaybı ve bozulmuş bağırsak fonksiyonu için önemlidir.

Nektarin vücut için neden faydalıdır?

Nektarinin faydalı özellikleri onu uygun maliyetli ve çeşitli hastalıklara karşı etkili kılar. Diyet takviyeleri ve vitamin kompleksleri ile benzer şekilde hareket eder. Aynı zamanda, meyve mükemmel bir şekilde doyurur ve uzun süre açlığı giderir.

Nektarinler, hipertansiyon ve aterosklerozun önlenmesinde faydalıdır.

Nektarin erkekler için neden faydalıdır?

Nektarinin erkekler için temel faydası, minerallerin yenilenmesidir. Zengin çinko içeriği nedeniyle üreme sistemi uyarılır. Bu temelde spermogram indeksleri gelişir ve bu özellikle doğurganlık azaldığında önemlidir. Erkek vücudu için kardiyovasküler sistemin tam olarak çalışması için magnezyum ve potasyum gereklidir. Prostat bölgesindeki kan dolaşımını iyileştirdikten sonra, sertleşme işlevi de geri kazanılacaktır. Meyvenin antioksidan özellikleri, genellikle pelviste iltihaplanma sürecinin nedeni olan toksinlerden ve hastalığa neden olan organizmalardan kurtulmaya yardımcı olacaktır.

Uzmanlar, aşağıdaki durumlarda erkekler için nektarin kullanılmasını önermektedir:

 • erektil disfonksiyon;
 • spermatogenez ihlali;
 • vücudun fiziksel ve duygusal tükenmesi;
 • kardiyovasküler patoloji;
 • prostatta enflamatuar süreçler.
Önemli! Nektarin, fermente süt ürünleriyle iyi gider. Genellikle süzme peynirle atıştırmalık olarak yenir.

Nektarin kadınlar için neden faydalıdır?

Nektarinin kadınlar için faydaları sadece sağlıkla ilgili değil, aynı zamanda görünümle de ilgilidir. Meyvenin düzenli kullanımı ile yüz derisi daha elastik ve tazelenir. Bu, durumundan sorumlu olan vitamin arzının yenilenmesinden kaynaklanmaktadır.

Ürünün kadınlar için diğer faydalı özellikleri şunları içerir:

 • kırışıklıkların önlenmesi ve giderilmesi;
 • tırnak plağının güçlendirilmesi;
 • cildin su-tuz dengesinin restorasyonu;
 • serbest radikallerin ortadan kaldırılması;
 • saç büyümesinin hızlanması.

Nektarin ayrıca kadınların üreme fonksiyonlarını olumlu yönde etkiler. B vitaminleri sayesinde yumurtanın kalitesi artar ve adet döngüsü normalleşir. Ek olarak, vücutta vitamin alımı canlılık verir ve özellikle PMS sırasında önemli olan stres direncini artırır. Diyetin nektarinle zenginleştirilmesi sonucunda kadın daha enerjik hale gelir. Uykusuzluk ve kötü ruh hali sorunu ortadan kalkar.

Hamilelik ve hepatit B sırasında nektarin mümkün mü

Nektarinin kadın sağlığı açısından faydaları ve zararları özellikle hamilelik ve emzirme döneminde dikkatle incelenir. Bebek taşırken meyve yemek yasak değildir. Dekonjestan etkiye sahiptir ve vitamin eksikliği gelişme olasılığını ortadan kaldırır. Bazı kadınlar için nektarin, bulantı ile toksikozla baş etmeye yardımcı olur. Ancak günde üçten fazla meyve yemek istenmeyen bir durumdur.

Emzirirken meyvenin diyete dikkatle girmesi önerilir.Bazen bebekte alerjik reaksiyona neden olur. Doğumdan 3-4 ay sonra yemeniz tavsiye edilir.

Çocuğunuza hangi yaşta nektarin verebilirsiniz?

Yedi aylıktan büyük bir çocuğa nektarin verilebilir. Tamamlayıcı besleme püre şeklinde yapılır. Meyveler parçalara ayrılır ve homojen bir yulaf lapası elde edilene kadar bir blender ile kıyılır. Ayrıca kesiciye nektarin de koyabilirsiniz.

Nektarin kullanımı

Meyvenin faydalı özelliklerinin bolluğu kozmetik ve diyetetikte kullanıma uygundur. Vücudun düzenli olarak ihtiyaç duyduğu doğal bir vitamin kaynağıdır. Doğru kullanıldığında, yan etkilerle karşılaşmadan bir takım problemlerin üstesinden gelmeye yardımcı olur.

Tıbbi amaçlar için meyve suyu yemeklerden 15 dakika önce alınır.

Kozmetolojide

Nektarinler, epidermisi mükemmel şekilde temizleyen ve ondan toksinleri çıkaran asitler içerir. Meyve genellikle ev yapımı maskeler yapmak için kullanılır. Herhangi bir şekilde yulaf ezmesine dönüştürülür ve daha sonra yüz derisine yayılır. Birkaç dakika sonra vitamin karışımı çıkarılır.

Bu maske yardımcı olur:

 • sivilce riskini en aza indirmek;
 • cilde esneklik kazandırır;
 • yaşlılık lekelerinden kurtulun;
 • cildi yenilemek;
 • sivilceyi ortadan kaldırın.

Meyve posası, muz ve tereyağı ile kombine edildiğinde cilt üzerinde de olumlu bir etkiye sahiptir. Bu bileşenlerin bir karışımı, kuruluğun giderilmesine ve cildi sıkılaştırmaya yardımcı olabilir.

Diyetetikte

Kilo verme sürecinde genellikle tatlı yerine ve atıştırmalık olarak nektarin kullanılır. Midede ağırlık oluşturmadan açlığın giderilmesine yardımcı olur. Meyveyi oluşturan maddeler metabolik süreçleri başlatır ve fazla kilolardan kurtulmaya yardımcı olur. Yararlı özelliklerine rağmen kilo vermek için nektarin kullanmanın dezavantajları da vardır. Çok fazla alındığında yağda depolanabilen fruktoz içerir. Bu nedenle meyveyi yerken ölçüye uymak son derece önemlidir.

Uzmanlar, bu ürünün kullanımına bağlı olarak tekli diyetlere oturmayı önermiyorlar. Açlığın tam tatmin olasılığını dışlayan protein içermez. Diyet et, kümes hayvanları veya balık içermelidir. Nektarin sadece metabolizmayı hızlandırmak için kullanılabilir.

Yorum Yap! Beslenme uzmanları, sağlıklı bir ürünü sadece sabah tüketmeyi tavsiye ediyorlar.

Yemek pişirirken

Nektarin tatlı bir tada ve sulu ete sahiptir. Diğer meyvelerle karşılaştırıldığında olumludur. Üründen maksimum fayda sağlamak için taze tüketilmesi tavsiye edilir. Kış için reçel veya komposto parçası olarak korunabilir. Yaz aylarında smoothie ve meyve salatalarına ekleyin. Nektarini unlu mamuller için dolgu olarak da kullanabilirsiniz.

Doğru nektarin nasıl yenir

Nektarin, akan su ile durulandıktan sonra kabuğu ile birlikte yenir. İçeride yenmeyen bir kemik var. Kolaylık sağlamak için hemen ondan kurtulabilir ve meyveyi dilimler halinde kesebilirsiniz. Ürünün faydalı özelliklerini uzatmak için kurutulur. Bu tadı hiçbir şekilde etkilemez.

Günde ne kadar nektarin yiyebilirsin

İzin verilen nektarin miktarı doğrudan insan sağlığının durumuna bağlıdır. Diyabet geliştirme riski yüksek olan, üçten fazla meyve yemesine izin verilmez. İyi bir sağlıkla, maksimum miktar günde altı adettir. Her durumda, sindirim rahatsızlığına neden olabileceğinden meyveyi kötüye kullanmamalısınız.

Nektarin yemeden önce özel bir meyve temizleyici ile yıkanabilir.

Sınırlamalar ve kontrendikasyonlar

Nektarin sağlıklı ve lezzetli bir meyvedir, ancak yine de kullanırken dikkatli olmalısınız. Aşırı derecede emilirse hazımsızlığa neden olabilir. Yatmadan önce, idrar söktürücü etkisi olduğu için meyve yemek istenmez.

Aşağıdaki durumlarda diyete dahil edilmesi yasaktır:

 • kronik pankreatitin alevlenmesi;
 • gastrit;
 • alerjik reaksiyon.

Tip 2 diyabette nektarin yasak değildir. Glisemik indeksi sadece 40 birimdir, bu da insülinde keskin bir sıçrama olasılığını dışlar. Buna rağmen meyvenin vücudun tepkisini gözlemleyerek sınırlı miktarlarda yenmesi gerekir. Alerji durumunda ürünü diyetten çıkarmak ve bir doktora danışmak acildir. İdeal olarak, potansiyel sağlık komplikasyonlarından kaçınmak için bir antihistamin alınmalıdır.

Meyve çekirdeklerini yemek kesinlikle yasaktır. En kuvvetli zehir olduğu için sağlığa zarar verebilecek hidrosiyanik asit içerir.

Seçim ve saklama kuralları

Nektarin almak için en uygun dönem haziran başından eylül ayına kadardır. Şu anda meyveler daha taze ve daha sulu. İçlerinde fosfatlar bulunabileceğinden, erken ilkbaharda nektarin satın almak istenmez. Meyveyi süpermarketten değil, pazardan almak daha iyidir. Satın alırken kabuğun bütünlüğüne ve rengine bakmanız gerekir. Çentik olmamalıdır. Meyvenin zengin rengi olgunluğunu gösterir. Kemik de önemlidir. Meyvenin emilimi sırasında çökmüşse yetiştiriciliğinde zirai ilaç kullanılmış demektir.

Olgunlaşmamış meyvelerin birkaç gün pencere kenarında tutulması tavsiye edilir. Bu onların olgunlaşmasını kolaylaştıracaktır. Meyveyi buzdolabında özel olarak belirlenmiş bir bölmeye koyarak saklamanız gerekir. Uygun koşullarda optimum depolama süresi beş gündür. Muhafaza şeklinde ürün yıl boyunca saklanabilir. Komposto ve reçel kavanozları, güneş ışığından korunarak serin bir yerde çıkarılmalıdır.

Tavsiye! Meyveleri buzdolabında saklamak için plastik bir kap kullanabilirsiniz.

Sonuç

Nektarinin faydaları ve zararları her meyve sever için bir zorunluluktur. Beslenmeye yanlış yaklaşımla sağlığınıza zarar verebilirsiniz. Meyvenin orta düzeyde tüketilmesi vitamin eksikliğinin önlenmesine ve tatlı ihtiyacının giderilmesine yardımcı olacaktır.

Ana gönderiye bağlantı

Sağlık

güzellik

Gıda