Bilgisayar oyunları neden tehlikelidir, ruh üzerindeki etkisi

Bilgisayar oyunları uzun zamandır modern bir insanın hayatına girmiş ve her tür rekreasyon arasında neredeyse ilk sırada yer almıştır. Ve bu açıklanabilir: sanal gerçeklik sınırsız olanaklarıyla dikkat çekiyor ve geliştiriciler yeni ürünlerle oyun severleri memnun etmeyi asla bırakmıyor. Bununla birlikte, bilgisayar oyunlarının insanlar için yararları ve zararları nelerdir: sağlık için tehlikeli olup olmadıkları konusunda pek çok kişi endişeli.

Bilgisayar oyunlarına olan tutkunun nedeni

Bazen kendisini ekrandan ayıramayan bir kişi, oyuna ne kadar yavaş çekildiğini fark etmez. Hoş, eğlenceli bir aktiviteye geçmenin faydaları ve rahatlama fırsatı, bağımlılığın zararına dönüşür. Ve bunun bir nedeni var: herhangi bir bilgisayar oyunu tarafından uzaklaştırıldığımızda, oyun karakterinin görüntüsünü, sanki maskesini takmışız gibi otomatik olarak alırız. Ve sonra oyun dünyasını doğrudan etkileme yeteneği ortaya çıkıyor ve tüm sanal gerçekliği kendisi için ayarlıyor.

Bir bilgisayar oyuncunun kafasında bir tür güç ve her şeye gücü yetme yanılsaması ortaya çıkar: kurulu dünyaya boyun eğdirmek, orada kendi kurallarını belirlemek ve tüm hedeflere ulaşmak için mülkleri alan odur. Ve bilgisayar dünyasında böylesine bir büyüklük ve üstünlük elde eden bir kişi, yavaş yavaş gerçek dünyaya ihtiyaç duymaz. Bu kesinlikle gerekli değil - sonuçta, fiziksel gerçeklikte, başkalarını manipüle etmek artık o kadar kolay değil. Gerçekte - zaten sıradan bir kişinin maskesinde - oyuncu gücünü kaybeder. Fiziksel dünyada olan bilgisayar kumarbazlarının kendi Evrenlerine dönmeyi çok beklemelerinin nedeni budur.

Psikolojik araştırmalar, hayattan memnun olmayan ve yalnızlıktan veya hayatta amaçsızlıktan muzdarip insanların çoğu zaman kumar bağımlılığının zararına olduğunu göstermiştir. Sanal alanın özellikleri sayesinde, gerçek hayatta reddedilen tüm bu fırsatları elde ederler. Oyunda belirli amaçlara ve hedeflere ulaşıldığında, bu tür insanların özgüvenleri artma eğilimindedir, kişi yapay olarak kendini iddia eder.

Bilgisayar oyunlarının yardımıyla gerçek problemlerimizden kaçma eğiliminde olduğumuza ve problemler ne kadar derin olursa, gerçeği unutma arzusu o kadar güçlü, oyun dünyasına daldırma o kadar derin olduğuna inanılıyor. Bu nedenle, zararlı kumar bağımlılığını tedavi etmeden önce şunu anlamak gerekir: hayali bir dünyada hangi yararlı güdülerin yerini faaliyetler alıyor? Kişi bu şekilde gerçekliğin hangi sorunlarından kaçmaya çalıştı?

Bilgisayar oyunları neden faydalıdır?

Pek çok insan, modern bilgisayar oyunlarının kesinlikle yararsız olduğuna ve hem bilincimiz hem de fiziksel durumumuz üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olduğuna inanıyor. Bununla birlikte, bilgisayar oyunlarının bir takım faydaları ve sağlık yararları olduğu unutulmamalıdır:

Hafıza, dikkat ve mantık geliştirin

2009 yılında bilim adamları, bilgisayar oyunlarının yetenekler üzerindeki etkilerinin yararları ve zararları üzerine bir araştırma yaptılar. Bunun ana amacı Japon geliştiriciler "Mario" nun iyi bilinen video oyunu idi. Koşullara göre oyuncunun platformdan platforma "atlaması", madeni para ve diğer ödüller toplaması gerekiyordu. Bir grup denekten her gün "Mario" ya belirli bir zaman ayırmaları istendi. Birkaç gün sonra araştırmacılar özetlediler: Platform oyunlarının (bu, "Mario" nun ait olduğu oyunların türü), bir kişinin uzayda oryantasyonunun yararlı yeteneklerini geliştirdiği, hafızayı harekete geçirdiği, mantığın ve stratejik planlamanın geliştirildiği ortaya çıktı.

Başka bir deneyden elde edilen veriler, Tetris tipi bulmacaların hoş olmayan düşüncelerden, zor anılardan kurtulmanın yanı sıra travma sonrası stres bozukluğunu iyileştirmeye ve aşırı yemek yeme dürtüsünü azaltmaya da yardımcı olduğunu gösterdi.

Görmeyi geliştirir

Bilgisayar ekranında uzun zaman geçirmenin görme bozukluğuna zararlı olduğu bir sır değil. Ancak bunun tersi de kanıtlanmıştır: bazı bilgisayar oyunlarının gözümüz için faydalı özellikleri vardır.

Deney sırasında, Rochester Üniversitesi'ndeki bilim adamları, birinci şahıs nişancı bilgisayar oyunlarının faydaları hakkında bir sonuca vardılar (oyuncunun kendisini kahramanla ilişkilendirdiği, nişancı adı verilen bir tür aksiyon oyunu). Örneğin, iyi bilinen bilgisayar oyunu "Call of Duty" nesnelerin ve nesnelerin en küçük ayrıntılarını ayırt etme yeteneğini geliştirir: örneğin, ince gri tonları. Böylesine yararlı bir beceri, özellikle sisli havalarda sürücüler için faydalı olabilir.

Bilgisayarlı birinci şahıs nişancıları, beynin ön singulat korteksini, parietal ve frontal loblarını uyarma gibi yararlı özelliklere de sahiptir. Dikkatimizden ve çoklu görev yeteneğimizden sorumlu olan bu alanlardır.

Aynı şekilde, zıt etkiyle yüzleşmemek için bu tür yararlı "beyin eğitimi" ndeki önlemi bilmek önemlidir. Optimal, zararlı olmayan, olumsuz etki, haftada 6 saate kadar oyun süresi olarak kabul edilir.

Stresi azaltmak

Bilgisayar oyunları ayrıca bir kişinin zihinsel durumu için faydalı olabilir, stresten, depresyondan kurtulmaya, sinirleri sakinleştirmeye ve neşelenmeye yardımcı olabilir.

Bu, Oxford Üniversitesi'ndeki bilim adamları tarafından kanıtlandı: Araştırma sırasında, video oyunlarına bağımlılığın faydalı özelliklerinin, bilincimizi içeren travmatik anıların ve zor deneyimlerin azalmasında ortaya çıktığı bulundu.

20 dakika boyunca, bir grup deneğe şiddetli bir duygusal tepkiye neden olan materyaller gösterildi. Mecazi sıra, araba kazalarını, çeşitli dokunuş türlerini veya trajik sahneleri içeriyordu. Bundan sonra, kontrol grubu katılımcılarının aksine deneklerin yarısından 10 dakika Tetris oynamaları istendi.

Sonuçlar, Tetris oynayan insanların duygusal tepkilerinin kontrol grubuna göre daha dengeli olduğunu gösterdi - hafızaları, deneyin ilk bölümünde elde edilen olumsuz deneyimlerin çoğundan kurtuldu.

Önerilen Kaynaklar:  Tip 1, 2 diyabetli feijoa mümkün mü

Çok çeşitli kullanıcılar için oluşturulmuş bir dizi bilgisayar oyunu vardır - oldukça basit koşullarda ve göz arayüzüne hoş bir renkte farklılık gösterirler. Oyuncu belirli bir zorluk ile karşı karşıya kalırsa, oyun kesinlikle yardımcı olacak ve bundan sonra ne yapacağınızı size söyleyecektir. Bu tür uygulamalar, boş zamanları doldurma veya örneğin bir kişinin toplu taşıma araçlarında harcadığı zamanı doldurma yararı ile geliştirilir - günde sadece yarım saat oyun oynamanın yararlı bir özelliği vardır, dikkat dağıtıcıdır, endişeyi, kötü düşünceleri ortadan kaldırır, depresyonun zararlarını hafifletir ve olumlu bir duygusal arka plan yükseltir.

Bilgisayar oyunları neden zararlıdır

Bununla birlikte, yukarıdaki tüm avantajlara rağmen, bilgisayar oyunlarının hem artıları hem de eksileri vardır.Video oyunlarının kötüye kullanılması, bir kişinin fiziksel ve zihinsel sağlığına ciddi şekilde zarar verebilir.

Saldırganlık ve öfke

Westfalia Üniversitesi psikologları Malte Elson ve Christopher Ferguson, "Video oyunlarına aşırı bağımlılık içimizde saldırganlığa yol açabilir" sonucuna vardı. Wilhelm. 25 yıl süren bir çalışmada bilim adamları şunları keşfetti:

 • insanlarda saldırganlığın tezahürü doğrudan stresli çevresel faktörlere bağlıdır;
 • Zulme tolerans eşiğinin yüksek olduğu kişiler (başka bir deyişle, çevreden şiddete maruz kalmış veya maruz kalanlar), en ufak bir stres faktörünün varlığında daha sık saldırganlıklarını gösterme eğilimindedir;
 • en az şiddete maruz kalan kişilerin saldırgan olma olasılığı daha düşüktür.

Bu nedenle, bilgisayar video oyunları, saldırgan bir durumun bir tür nedensel ajanı olarak hareket eder. Saldırgan davranışlara ve zulme yatkın olan kişi, karakterinin davranışını bir bilgisayar oyununda kopyalayarak öfkeli davranacaktır. Bu nedenle bilgisayar oyunları, duygusal durumları her dakika tam anlamıyla değişen gençler için çok tehlikelidir.

Gerçek hayatta saldırganlığa eğilimli insanların çoğu zaman tam olarak zulüm ve şiddet sahnelerinin hakim olduğu bilgisayar oyunlarını seçmesi ilginçtir.

İlginç! Erkekler, oyunu oynamanın bir sonucu olarak saldırganlığa ve kötü davranışlara kadınlardan daha yatkındır.

Araştırmacılar ayrıca, bir şirkette bilgisayar oyunları oynayan kişilerin, tek başına oynayanlara göre agresif davranma olasılığının daha düşük olduğunu buldular.

Kumar bağımlılığı

Her tür bilgisayar oyunu arasında, ağ oyunlarının en zararlı olduğuna inanılıyor. Başlangıçta, oyuncu kendisini yalnızca ekrandaki kahramanla ilişkilendirir, ancak kısa süre sonra kişi karakterine tamamen çözülür ve yavaş yavaş gerçek dünyadan sanal dünyaya geçer. Bir kişi tüm fiziksel yaşamını siber uzaya aktarır: burada aşık olur, arkadaşlar edinir ve bir aile kurar. Aynı zamanda, bir bilgisayar oyunundaki ilişki gerçek hayatta olduğundan çok daha parlak hale gelir.

Bilgisayarda kumar bağımlılığı psikolojisinde aşağıdaki önemli hususlar ayırt edilir:

 • zamanın yitirilmesi;
 • sürekli yeni bir şey hissi;
 • bilinçte kısmi veya tam değişiklik;
 • sanal gücün her şeye kadir olduğu duygusu;
 • antisosyal bir yönelimin ortaya çıkışı.

Oyuncu bir bilgisayar oyunu sürecine o kadar meraklıdır ki, zaman ve gerçek mekan anlamında tamamen kaybolur. Zamanla beyni, gerçek ve sanal dünyaları ayırt etmeyi yavaş yavaş bırakır. Bilgisayar video oyununa bağımlı olan insanların oyun dünyasını birkaç gün dinlenmeden, yemek yemeden ve uyumadan terk etmediği birçok durum vardır.

Geliştiricilerden gelen sürekli güncellemeler (yeni fonksiyonlar, arayüz, grafikler) sayesinde oyuncular onlarca yıl aynı bilgisayar oyununu oynayarak geçirebilirler, ancak onları hiç rahatsız etmezler: aksine, her zaman mümkün olan en kısa sürede kendi dünyalarında olmaya çalışırlar. yeni özelliklerini takdir etmek için.

Gerçek dünya büyük bir güçlükle gerçekleşmeye başladığı için bir bilinç bozulması meydana gelir. Bir kişinin dikkati dağılır, hafızası bozulur, düşünme süreci yavaşlar.

Bir noktada, kumar bağımlısı istediğini elde edebileceğini hissetmeye başlar: Sonuç olarak, ideal öz saygısı ve kendine olan inancı önemli ölçüde artar. Ancak, yalnızca ideal, sanal bir dünyada.

Bilgisayar oyununa bağımlı olan kişi, zamanla “sosyal engelli” hale gelir. Oyuncular işe ve okula gitmeyi, kalabalık yerlere çıkmayı, arkadaş ve akrabalarla buluşmayı bırakır.

Önemli! Kumar bağımlılığının bir sonucu olarak, kişi açık alan ve kalabalık korkusu geliştirebilir.

Tünel Sendromu

Tünel sendromu veya "karpal tünel sendromu" sıkışmış bir medyan sinirin neden olduğu nörolojik bir bozukluktur. Genellikle ellerin veya parmakların sürekli, tekrarlayan hareketlerinin bir sonucu olarak ortaya çıkar. Hareketlerin kendisi oldukça basit olabilir: bir bilgisayar fare tuşuna veya klavyeye parmak tıklamaları. İlk bakışta ciddi bir şey değil, ancak bu kadar hafif, ancak sık sık vücut hareketlerinin olumsuz sonuçları olabilir.

Ellerin sürekli gerginliği nedeniyle tünel sendromu gelişir. En çok risk altında olan, oyuncunun sağ veya sol "çalışan" elidir. Sıkışmış bir sinirin bir sonucu olarak, elde şiddetli ağrı oluşur ve kısa süre sonra sinir basitçe atrofiye başlar - buna parmaklarda hassasiyet kaybı eşlik eder.

Bilgisayar oyunları oynayan kişiler bu ihlale en çok duyarlıdır çünkü hemen hemen her video oyunu ellerin yüklenmesini gerektirir.

Ciddi sonuçlardan kaçınmak için her 20 - 30 dakikada bir eller için küçük bir “egzersiz” yapılması, böylece onları duyularına getirmesi ve dinlendirmesi önerilir.

Hemoroid

Kendini monitör ekranına gömdükten sonra, bir kişi bedeni hareket ettirmeden, uzun süre aynı yerde kalabilir. Bunun sonucu, rektumun en sık görülen hastalığı olan hemoroidin gelişimi olabilir. Bu hastalık, alt rektumun damarlarının genişlemesi ile karakterizedir. Bunun nedeni hareketsiz bir yaşam tarzı nedeniyle damarlardaki kan durgunluğudur. Genişlemiş damarların kendileri rektumun lümenine çıkıntı yapar ve bazen anüsten sarkar.

Özellikle şiddetli hemoroid vakalarında, şiddetli ağrı ve kanamanın eşlik ettiği tromboz gelişebilir.

Bu hastalıktan kaçınmak için, her yarım saatte bir bilgisayar başında oturmak temel aktivite ile seyreltilmelidir - koltuğunuzdan kalkabilir, dairede dolaşabilir veya hafif fiziksel egzersizler yapabilirsiniz.

Önerilen Kaynaklar:  Baş dayama yeri neden yararlıdır ve nasıl yapılacağını öğrenmek

Sırt problemleri

Hemoroid gibi sırt problemleri de uzun süre oturmaktan kaynaklanır. Bu tür hastalıkların yelpazesi oldukça geniştir: buna osteokondroz, skolyoz, artroz ve diğerleri dahildir.

Osteokondroz en popüler olanıdır - 20 yaşın üzerindeki 10 yetişkinden 9'unda görülür.

Dahası, bilgisayar oyunlarında boyun ve sırt kasları da sürekli oturma pozisyonundan muzdariptir ve zayıflar: sonuçta yükleri azalır. Alt sırt hakkında söylenemeyen - davasındaki yük iki katına çıkar. Sırt problemleriyle karşılaşmamak için, bir bilgisayar oyunu sırasında, hafif jimnastik veya fiziksel aktivite ile ekranın önünde dönüşümlü olarak zaman zaman sırtınızı esnetmek gerekir.

Bulanık görme

18 ila 45 yaşları arasındaki kişiler, uzun süreli bilgisayar monitörü kullanımına bağlı olarak görme bozukluğuna en çok duyarlıdır.

Belirtiler arasında rahatsızlık ve göz yorgunluğu, kızarıklık, kuru kornea, sulu gözler, bulanık görme ve görme keskinliğinde azalma yer alır.

Bir bilgisayar monitörünün uzun süreli izlenmesi nedeniyle, oftalmologların en tehlikeli hastalıklardan biri olarak tanımladığı "kuru gözler" meydana gelebilir. Semptomlar arasında göz çevresinde yanma ve bıçaklanma, bir şeyin orada olduğu hissi yer alır. "Göz kuruluğunun" çoğu kontakt lens kullanan kişilerde görülür.

Nedeni yanıp sönüyor: Normal bir durumda, bir kişi dakikada ortalama yirmi kez yanıp sönüyor, ancak parlak bir bilgisayar ekranına uzun, kesintisiz bir bakışta yanıp sönme frekansı üç kez azalıyor. Göz yavaş yavaş "kurur", zamanla keskinliği azalır ve kısa süre sonra görmenin tamamen kaybolma riski vardır.

Her saat, basit ama aynı zamanda paha biçilmez faydalı egzersizler yaparken gözler için bir dinlenme ayarlamak gerekir:

 1. Gözlerinizi soldan sağa, yukarıdan aşağıya kaydırın.
 2. Göz bebeklerini dönüşümlü olarak saat yönünde ve saat yönünün tersine çevirin.
 3. İşaret parmağınızı göz hizasına koyun ve ona odaklanın. Ardından bakışınızı hızla uzaktaki başka bir nesneye kaydırın ve tekrar parmağınıza bakın.

Her egzersiz 2 ila 3 dakika tekrarlanmalıdır.

Bilgisayar oyunlarının insan sağlığı üzerindeki etkisi hakkında daha fazla bilgi - videoda:

Çocuklar için bilgisayar oyunları: yarar veya zarar

Çocuklar için bilgisayar oyunlarının yararları ve tehlikeleri hakkındaki soru henüz kesin olarak cevaplanmadı, çünkü görüşler büyük ölçüde farklılık gösteriyor. Birisi çocukların bu kadar saçmalığa kapılmasına gerek olmadığını düşünüyor - kitap okumak ve ödev yapmak, monitör ekranının arkasındaki görüşlerini bozmaktan daha faydalı olacaktır. Diğerleri bilgisayar oyunlarının bir çocuğu geliştirdiğinden, ona zevk verdiğinden emin - o zaman sorun nedir?

Her şey çocuğun sevdiği bilgisayar oyununun türüne bağlıdır.

 • "Nişancılar": Bu oyunlar genellikle şiddet ve cinayet sahneleri içerir. Bunlardan birini oynarken, çocuk kelimenin tam anlamıyla ekranda olan her şeyi algılar ve düşmanlarını boş yere vurur. Sonuç olarak, kan ve ceset görüntüsü onun için oldukça tanıdık şeyler haline gelir ve kendisi istemsiz bir şekilde tüm saldırganlığı oyundan gerçek dünyaya aktarmaya başlar. Bu nedenle çocuk psikologları, bir çocuğu kana susamış bilgisayar oyunlarından korumayı şiddetle tavsiye eder, onları gelişmekte olanlarla değiştirir.
 • Eğitici bilgisayar oyunlarıbuna karşılık, çocuk gelişimi için çok yararlı olabilir: onların yardımıyla, bir çocuğun hafızasını ve dikkatini, ellerin ve gözlerin motor becerilerini eğitebilir, yaratıcı düşünme ve fanteziyi geliştirebilirsiniz. Çocuğun farklı doğası ve yaşı için tasarlanmış çeşitli eğitici bilgisayar oyunları vardır. Örneğin, aktif ve hareketli bir çocuğa hızlı ve dinamik oyunlar verilirken, sessiz ve sakin bir çocuğun, belirli bir sorunu çözmesinin önerildiği bir bilgisayar araştırmasından mutlu bir şekilde geçmesi önerilir.

Hangi yaşta bilgisayar oyunları oynayabilirsin

Bir çocuk için oyunlar, onların gelişimi için bir ortamdır. Bu nedenle, ruhunun temeli atılmaya başladığında, bir çocuğun 4 yaşından daha erken olmayan bir bilgisayar oyunu oynamasına izin verilebilir. Bu yaştan itibaren çocuk bilgisayar faresi ile ekranda olup bitenler arasındaki bağlantıları görebilir, mantıksal zincirler oluşturmaya başlar ve sorunlara çözüm arar.

Aynı zamanda, çocukluk döneminde, çocuğun bilgisayarda geçirdiği zamanı sınırlamak çok önemlidir - günde 1 saatten fazla olmamak üzere.

Doğru bilgisayar oyunu seçimi

Her ebeveynin, bebeği için ruhuna zarar vermeyecek doğru bilgisayar oyununu nasıl seçeceğini bilmesi gerekir. Renk, miktar, şekil vb. Gibi önemli faktörlerin gelişimi, bir bilgisayar oyununun doğru seçimine bağlıdır.

Günümüzde dünyada bilgisayar oyunlarının çocuk ruhunun gelişimi üzerindeki etkisi üzerine pek çok çalışma bulunmaktadır. Geliştiriciler, sonuçlarına göre her yaştan çocuk için birçok oyun oluşturur. Yüksek kaliteli bilgisayar video oyunları hem internette hem de özel oyun mağazalarında mevcuttur. Çocuk onların yardımıyla saymayı, çizmeyi, okumayı, gerekli bilgileri hızlıca ezberlemeyi öğrenebilir.

Bir bilgisayar oyunu seçerken, erkek ve kız çocukları ve farklı yaş kategorilerindeki çocuklar için oyunlar önemli ölçüde farklılık gösterdiğinden, çocuğun cinsiyeti ve yaşını hesaba katmak gerekir. Kızlar için en ilginç olanı örneğin mutfak temaları, güzellik ve moda üzerine oyunlar olurken, erkekler genellikle yarış ve spor oyunlarıyla ilgilenir.

Bilişsel gelişimsel bilgisayar oyunları küçük çocuklar için uygundur.

Sonuç

Bilgisayar oyunlarının yararları ve zararları hala tüm dünyada araştırma konusu olmaya devam ediyor. Araştırmalar, bilgisayar video oyunlarının hala yararlı özelliklere sahip olduğunu göstermiştir: mantığın, düşüncenin, hafızanın gelişmesine yardımcı olabilir ve hatta belirli koşullar altında görmeyi geliştirebilir.Bununla birlikte, bilgisayar oyunlarına yüksek bağımlılık riskini ve heyecan verici bir faaliyet için harcanan zamanı kontrol etme ihtiyacını hatırlamakta fayda var.

Ana gönderiye bağlantı

Sağlık

güzellik

Gıda