Tuz mağarası neden yararlı, artıları ve eksileri, doktorların yorumları

Tuz mağaraları (tıbbi adı - halochambers) bu günlerde çok popüler. Bu mağaralar duvarları, zemini ve tavanı tamamen tuzla kaplı bir oda sağlar. Herhangi bir meslekten olmayan kişi, bu mineralin buharlarının solunum sistemi ve bağışıklık sistemi üzerinde yararlı bir etkiye sahip olduğunu bilir. Ancak tuz mağarasının gerçek yararlarını ve zararlarını herkes bilmiyor.

Tuz mağarasının ortaya çıkış tarihi

Solunan tuz buharlarının faydalı özellikleri Antik Yunan ve Antik Roma'da bile biliniyordu. O zaman bile tuzun vücudu iyileştirdiği ve bağışıklık sistemini güçlendirdiği anlaşıldı.

İlk yapay tuz mağarası 1976'da inşa edildi. Doktor P.P. Gorbenko tarafından tasarlandı. Halo odası Solotvino köyündeki bir mağara tedavi hastanesine yerleştirildi. Tuz madenleri, Rusya genelinde rehabilitasyon amacıyla kullanılmaya başlandığında 90'lı yıllarda daha yaygın hale geldi.

Tuz mağarası nasıl çalışır?

Tuz odasında tedavinin faydaları, içinde özel bir mikro iklimin varlığından kaynaklanmaktadır. Sıcaklık, nem, basınç, iyon doygunluğu - tüm bu göstergeler kesinlikle doğrulanmıştır. Tuz mağaralarındaki hava tamamen sterildir. Bu nedenle, içindeki bakteri ve diğer patojen mikroorganizmaların çoğalması hariç tutulur.

Önerilen Kaynaklar:  Tuz banyoları: yararları ve zararları, nasıl yapılır

Adından da anlaşılıyor ki, halo bölmesinin temel yararlı özelliği havaya püskürtülen en küçük tuz parçacıkları tarafından sağlanmaktadır. Yapay olarak oluşturulmuş tuz mağaralarında sodyum ve potasyum klorürler kullanılır. Parçacıkların boyutu 1 ila 5 mikrondur. Bu boyuttan dolayı tuz hava yollarına serbestçe nüfuz eder.

Tuz mağaralarını ziyaret etmek için endikasyonlar

Tuz mağarasına yapılan ziyaretin herhangi bir zararı olmayacak gibi görünebilir. Ama yine de tıbbi bir prosedür. Bu nedenle tuz odalarından en iyi şekilde yararlanmak için kesinlikle endikasyonlara göre kullanmanız gerekir. Bunlar şunları içerir:

 • pulmoner sistemin kronik hastalıkları;
 • alerjik belirtiler;
 • cilt hastalıkları (dermatozlar);
 • kalp ve kan damarlarının patolojisi;
 • zihinsel bozukluklar (kronik yorgunluk, anksiyete, depresyon);
 • hormonal bozukluklar (diabetes mellitus, tiroid hastalığı);
 • akut solunum yolu viral hastalıklarından sonra iyileşme süresi, grip.
Önerilen Kaynaklar:  İnsan kalbi ve kan damarları için hangi yiyecekler iyidir: liste, en iyi 15 en iyi

Tuz odası neden faydalıdır

Tuz madenlerinin yararları ve zararları kıyaslanamaz. Makul bir yaklaşım ve kontrendikasyonların olmaması ile insan sağlığı üzerinde olumlu bir etkiye sahiptirler. Tuz mağarasında 1 seansın deniz kıyısında 4 gün dinlenmeye eşdeğer olduğuna inanılıyor.

Tuz buharlarının solunması genel refahı iyileştirir ve ruh halini iyileştirir. 1 seanstan sonra, hastalar yorgunlukta bir azalma, iç stresin azaldığını fark ederler.Tuz mağarasının havasındaki yüksek negatif iyon konsantrasyonu nedeniyle metabolik süreçler daha hızlıdır. Bu, vücudu ton haline getirir.

Halochamber'in bir başka yararlı özelliği, genel ve yerel bağışıklığın artmasıdır. Patojenik mikroplara karşı artan direnç, lenfositlerin artan aktivitesi - vücudun "koruyucuları".

Negatif iyonlar, solunum yolu mukozasında iltihaplanma aracılarının üretimini engeller. Bundan dolayı iltihaplanma sürecinin yoğunluğu azalır, doku ödemi azalır ve daha az mukus üretilir. İlaçla birlikte tuz mağaraları kronik solunum yolu hastalıklarının semptomlarıyla savaşır:

 • öksürük;
 • nefes darlığı;
 • burun akması;
 • boğaz ağrısı.

Tuz mağarasının sağlık yararları, solunum ve bağışıklık sistemleri üzerindeki etkileriyle sınırlı değildir. Hematopoez süreçleri üzerinde faydalı bir etkiye sahiptir. Birkaç seans speleoterapi sonrasında, oksijenin dokulara taşınması için gerekli bir protein olan hemoglobin seviyesi yükselir.

Kozmetolojide tuz mağaraları

Tuz tedavisi de kozmetik uygulamasında aktif olarak kullanılmaktadır. Tuz mağaraları sivilce veya sivilcelerden kurtulmanıza yardımcı olabilir. Yararlı buharlar cildi kurutur ve dezenfekte eder. Bu etki egzama, alerjik döküntüler için faydalıdır.

Halo odacıklardan gelen tuz parçacıkları cildin gençleşmesine yardımcı olur. Deri altı kılcal damarlarda ve saç köklerinde mikrodolaşım iyileştirilir. Sonuç olarak yüz yüzeyindeki hücreler yenilenir, daha pürüzsüz ve tonlu hale gelir. Baştaki saçlar daha aktif bir şekilde uzar, yeni saçların çıkması uyarılır.

Tuz mağaralarının vücut için faydaları hiç kimsenin olmadığı gibi sedef hastaları tarafından takdir edilecektir. Prosedürün düzenli geçişi ile (15 gün boyunca her gün 30 dakika), kaşıntı şiddeti ve pul oluşumu önemli ölçüde azalır.

Tuz mağaralarının çocuklar için faydaları

Bir çocuk için tuz odasının faydaları bir yetişkinden daha fazladır. Çocuğun vücudu daha kararsız ve değişikliklere karşı hassastır. Bu nedenle, çocukluk döneminde, bir yetişkinde zaten kök salmış olan patolojik değişiklikler önlenebilir.

Bu ifade özellikle ruh sağlığı için geçerlidir. Tuz mağarasındaki genç hiperaktif çocuklar rahatlar ve sakinleşir. Bir speleoterapi seansı sırasında gençler, akranlarıyla okuldaki sorunlardan rahatsız olurlar.

Ergenlik çağındaki birçok çocuk için, bitkisel-vasküler distoni (VVD) adı verilen bir durum karakteristiktir. Vasküler duvar tonusunun dengesizliği, kan basıncında ve kalp hızında keskin değişiklikler ve ergenin duygusal kararsızlığı ile karakterizedir. Bu durumda, bir halo odasında bir tedavi sürecine girilmesi önerilir.

Tuz mağarası, KBB organlarının tüm hastalıkları için endikedir:

 • rinit - burun mukozasının iltihabı;
 • tracheitis - trakeadaki enflamatuar süreç;
 • larenjit - laringeal enfeksiyonlar;
 • bronşit - bronşiyal ağacın mukoza zarının iltihaplanması;
 • akciğer iltihaplanması - bulaşıcı zatürre.

Halochamber'in bir çocuk için faydaları tıbbi özellikleriyle sınırlı değildir. Tuz mağarasına periyodik bir ziyaret bağışıklığı artırır ve viral ve soğuk algınlığının etkili bir şekilde önlenmesidir.

Önemli! Tuz odası 1 yaşından büyük çocuklar için kullanılabilir.

Tuz mağarası neden yaşlılar için faydalıdır?

Yaşlı insanlar tuz mağarasını ziyaret etmeden önce yararları ve zararları tartmalıdır. Sonuçta, yaşlılar vasküler, endokrin yapıdaki sorunların gelişmesine daha yatkındır. Bu hastalıklara daha ağır bir şekilde sahipler. Ve kalp yetmezliğinin varlığı, endokrin sistemin dekompanse hastalıkları, tuz mağaralarına doğrudan kontrendikasyonlardır. Bu nedenle, halo odasını ziyaret etmeden önce bir doktora danışmanız tavsiye edilir.

Kontrendikasyon yoksa tuz mağarasının yaşlılara faydaları çok büyüktür.Halocamera, nörodejeneratif hastalıkların gelişiminin etkili bir şekilde önlenmesidir. Bu patolojiler arasında Parkinson hastalığı, Alzheimer, dolaşım bozukluğu ensefalopati bulunur. Tuz buharlarının solunması beyne daha iyi oksijen verilmesini sağlar, sinir hücrelerinin aktivitesini ve sinir liflerindeki iletimi iyileştirir.

Hamile kadınların tuz mağarasına gitmesi mümkün mü

Hamile bir kadının halo odasını ziyaret etmenin uygunluğuna doğum uzmanı-jinekoloğu ile karar verilmelidir. Kızın sağlık durumunu sadece ilgili hekim tam olarak değerlendirebilir. Çocuğun iç organları döşendiğinde, hamileliğin ilk üç ayında özellikle dikkatli olmanız gerekir. Şu anda fetüs üzerindeki herhangi bir etki ciddi sonuçlara yol açabilir.

Bir kadın kendini iyi hissediyorsa ve testleri normalse, doktor toksikozu önlemek için bir mahallenin ziyaret edilmesini önerebilir.

Prosedür nasıl

Müşteri için tedavi prosedürünün halo odacık içinde geçişi zor değildir. Sadece özel bir odaya girmesi, bir şezlonga uzanması ve rahatlaması gerekiyor. Müşterinin olabildiğince rahat hissetmesini sağlamak için odada sessiz hoş müzik çalar ve loş ışık çıkar. Tuz mağarasının sadece bir fotoğrafı sakinlik ve rahatlama hissi uyandırıyor.

Tuz mağarasının yanında bir operatör odası var. Kuru aerosol bu odadan özel bir cihazla - bir halojen jeneratörüyle çıkar. Hava, tuz bloklarında birkaç derece filtrasyondan geçtikten sonra mağaraya girer. Sakince, yavaş nefes almalısın. Tuzlarla doymuş hava, en dar bronşlara bile geçerek hava yollarını iyice temizler.

Tuz mağarasını ne sıklıkla ziyaret edebilirsiniz?

Tuz mağarasını ziyaret etme sıklığı ve kurs süresi kesinlikle bireyseldir. İstenilen etkiye, hastanın durumunun ciddiyetine bağlı olarak değişir. Tüm faydalı özellikleri ve olası zararları değerlendiren doktor, hastaya kursun gerekli süresini önerecektir. Bu özellikle küçük çocuklar için geçerlidir. Tuz odasının çocuklar için faydaları ve zararları bir çocuk doktoru tarafından değerlendirilmelidir.

Mağarayı önleyici amaçlar için ziyaret etmekten bahsedersek, altı aydan bir yıla kadar bir tedavi sürecine girmek gerekir. 1 standart kurs 10 prosedür içerir. Her gün veya 2 günde bir yapılır. Yetişkinler için 1 prosedür süresi, çocuklar için 40 ila 60 dakika arasındadır - 20 ila 30 dakika.

Tuz mağarasını ziyaret etmesi tavsiye edilmez

Tuz odasının yararlarının ve zararlarının ölçülebilirliği, bir kişinin onu ziyaret ettiği duruma bağlıdır. Aktif bir enflamatuar süreç, yüksek sıcaklık, hastanın şiddetli genel durumu varlığında mağarayı ziyaret etmesine izin verilmez.

Kardiyovasküler, endokrin sistemlerin hastalıklarına gelince, halo odasını yalnızca patolojik sürecin telafi aşamasında ziyaret etmesine izin verilir. Bu, hastalığın semptomlarının yokluğu, normal laboratuvar değerleri anlamına gelir. Kalp yetmezliği, şeker hastalığı varlığında bir tuz mağarasına giderseniz dekompansasyon aşamasında tüm faydalı özellikler tesviye edilir. Bu, altta yatan hastalığın seyrini kötüleştirerek çok fazla zarar verecektir.

Deri hastalıklarının işlem için bir gösterge olduğu daha önce belirtilmişti. Ancak cildin cerahatli enfeksiyonları (balgam, apse), kanayan yaralar, erozyonlar ve ülserler varlığında, halo odasını ziyaret etmekten kaçınmak daha iyidir.

Onkolojik hastalıklar (özellikle kötü huylu), ağır ruhsal bozukluklar, alkol ve uyuşturucu bağımlılığı - tüm bu koşullarda işlem sadece zarar getirecektir.

Tuz madenlerini ziyaret etmek için mutlak bir kontrendikasyon, haloaerosole karşı artan bir duyarlılıktır. Bu durumda kişinin alerjik reaksiyonu olacaktır. Hafif (alerjik rinit, deri döküntüsü) veya yaşamı tehdit edici (anafilaktik şok, Quincke'nin ödemi) olabilir.

Dikkat! Halochamber'i ziyaret etmeden önce, çocuk bir çocuk doktoruna danışmalıdır.

Halo odasını ziyaret ettikten sonraki komplikasyonlar

Halo odasının kullanışlı özellikleri harika olsa da, nadir durumlarda ziyaret ettikten sonra komplikasyonlar gelişir. Bu genellikle, kontrendikasyonların varlığına rağmen insanların prosedüre girmesinden kaynaklanmaktadır. Ancak yokluğunda bile, hoş olmayan semptomlar görünebilir. Çoğu zaman kısa ömürlüdürler ve kendi başlarına giderler.

Öksürük

Haloterapi seansından sonra öksürük nadir değildir. Bu, ilk prosedürlerin tamamen doğal bir etkisidir. Aerosolün yararlı bir özelliği, durgun balgamın boşalması ve seyrelmesidir. Sonuç olarak ıslak bir öksürük başlar. Çoğu zaman semptom ilk 2-3 seanstan sonra ortaya çıkar. Balgamın büyük kısmı geçtiğinde ve vücut tuz odasının mikro iklimine kullanıldığında öksürük kaybolur.

Semptom, küçük hastalar için daha tipiktir. Sonuçta, vücutları çevredeki herhangi bir değişikliğe daha duyarlıdır.

Birkaç seanstan sonra öksürük geçmiyorsa veya hasta çok endişeli ise haloterapi seanslarını iptal etmek daha iyidir. Bu, aerosol intoleransının bir işareti olabilir. O zaman prosedür yarardan çok zarar verir.

Sıcaklık

Sıcaklığın alt ateş sayılarına (37,5 ° C'ye kadar) yükselmesi, kronik bulaşıcı süreçleri olan kişiler için normal bir olgudur. Tuz mağarasını ziyaret ettikten sonra vücut aktif olarak enfeksiyonla savaşmaya başlar ve bu da vücut ısısında bir artışa neden olur.

Önemli! Sıcaklık yüksek sayılara çıktığında, hastanın genel durumu kötüleşir, bir doktora danışılması zorunludur.

Burun akması

Burun akıntısı öksürükten daha yaygındır. Bu semptomların gelişim mekanizması benzerdir. Kuru bir aerosol, burun mukozasının salgılarını inceltir ve atılımını destekler. İlk haloterapi seansından sonra burun akıntısı gelişir. Bu nedenle işleme başlamadan önce mendil almanız önerilir.

Sonuç

Tuz mağarasının yararları ve zararları kıyaslanamaz. Sahip olduğu faydalı özellikler, olası olumsuz sonuçları önemli ölçüde aşmaktadır. Ancak ziyaret etmeden önce, kontrendikasyonların varlığını kesinlikle dışlamalısınız. O zaman prosedür bir zevk olacak!

Doktorların ve uzmanların incelemeleri

Miroshnichenko Igor Vitalievich, 45 yaşında, Omsk
Ben bir çocuk doktoruyum. Çoğu zaman anneler, çocuklar için bir tuz mağarası ihtiyacı konusunda tavsiye almak için bana gelir. Prosedürü her zaman bronşiyal astımı, kronik obstrüktif bronşiti olan çocuklara tavsiye ederim. Kuru tuzlu hava atakların sıklığını ve şiddetini azaltır.
Kovaleva Inna Olegovna, 35 yaşındayım, Krasnodar
Uzmanlık alanım endokrinoloji. Diyabet, tiroid hastalıkları olan hastalarıma her zaman tuz mağaraları ile kür tedavisi öneririm. Önemli olan, tuz odalarını ziyaret etmenin yalnızca hastalık tamamen telafi edilirse yararlı olduğunu hatırlamaktır! Bir alevlenme veya dekompansasyon döneminde, prosedür fayda yerine vücuda zarar verecektir.

Ziyaretçi yorumları

Makarenko Olga Filipovna, 25 yaşındayım, Moskova
Küçük bir çocuğum var Anaokuluna gider gitmez sürekli hastalıklar başladı. Sonuç olarak, doktor 3. derece adenoidleri teşhis etti. İlaçlara ek olarak, çocuk doktoru tuz odalarına gitmeyi tavsiye etti. Adenoidli tuz mağarasının gerçek bir mucize olduğu ortaya çıktı. Burun akıntısı, burun tıkanıklığı birkaç prosedürden geçti.
Bobrov Igor Viktorovich, 40 yaşında, Ufa
Birkaç yıldır sedef hastalığım var. Bir sürü merhem ve hap denedim. Pek yardımcı olmadılar. Dermatolog speleoterapi önerdi. Gerçekten beğendim. Sadece ruh halini iyileştirmekle kalmaz, gevşer, etkisi 1 kurstan sonra fark edilir. Sedef hastalığı olan tuz mağaralarını ziyaret ederken en önemli şey düzenliliktir. Her gün en az 2 hafta yürümeniz gerekiyor. Kursu her 3-6 ayda bir tekrarlayın. Daha sonra, kaybolmazlarsa semptomlar önemli ölçüde azalacaktır.
Ana gönderiye bağlantı

Sağlık

güzellik

Gıda