Yetişkinlerde ve çocuklarda hangi yiyecekler iştahı artırır?

Bir yetişkinin veya çocuğun iştahını artıran yiyecekler hem faydalı hem de tehlikeli olabilir. Onları vücuda zarar vermeden kullanmak için tam olarak nasıl çalıştıklarını anlamanız gerekir.

İştah açan yiyeceklerin özellikleri

Temel olarak açlık hissine iki gruptaki yiyecekler neden olur:

 • yüksek şeker içeriği ile, bu tür yiyecekleri yerken, kandaki insülin seviyesi keskin bir şekilde yükselir ve bu da açlık hissine neden olur;
 • Yüksek asit ve acılık içeriği ile bu tür yiyecekler midenin duvarlarını tahriş eder ve kuvvetli bir şekilde meyve suyu üretmesini sağlar ve bu iştah açar.

Bu tür ürünlerin özellikleri insanlara hem yararlı hem de zararlı olabilir. Bir yandan bazı hastalıklarda doğal iştah büyük ölçüde azalır ve onu canlandırma ihtiyacı vardır. O zaman doğru ürünler faydalı olabilir.

Yüksek GI veya Asidik Gıdalar Yakıt İştahı

Ancak iyi bir doğal iştahla, belirli yiyecekler aşırı yemeye neden olabilir. Gerçek kalori ihtiyaçları karşılandıktan sonra bile açlık hissi devam edecektir.

Hangi yiyecekler iştahı tetikler

Yemekleri doğru yemek ve hoş olmayan sonuçlarla karşılaşmamak için hangi yiyeceklerin açlığı tetiklediğini bilmeniz gerekir. Yetişkinler ve çocuklar için yemek listesi biraz farklı olacaktır.

Yetişkinlerde hangi yiyecekler iştahı artırır?

Bir yetişkinin diyeti en çeşitlidir - yiyecek kısıtlamalarının yokluğunda, neredeyse tüm yiyecek gruplarını içerir. Mide suyunun artan salgılanması aşağıdakiler tarafından desteklenir:

 • sıcak baharatlar ve baharatlar - zencefil, karabiber, sarımsak, kişniş ve diğerleri;
 • un ürünleri - buğday ekmeği ve ruloları, hamur işleri;
 • tatlı yemekler - beyaz ve sütlü çikolata, tatlılar, dondurma, marshmallow ve kurabiyeler;
 • tatlı ve ekşi meyveler, özellikle elma ve kara üzüm;
 • sebzeler, özellikle lahana, Kore havuçları, kırmızı ve sarı dolmalık biber;
 • asit ve şeker bakımından zengin içecekler.
Sebzeler, meyveler ve ekmekler yetişkinler için iştahı artırmak için en sağlıklı gıdalardır

Tatlılar ve soda gibi bazı yiyecekler daha zararlı kabul edilir ve az miktarlarda tüketilmelidir. Ancak diğerleri ağırlıklı olarak faydalıdır. Örneğin, sebze ve meyve gibi yaşlı insanların iştahını artıran yiyecekler kabızlığı önlemeye yardımcı olabilir.

Çocuklarda hangi yiyecekler iştahı artırır?

Çocuklarda açlık hissi yetişkinlerde olduğu gibi aynı yiyeceklerle artırılır, ancak aynı zamanda çocukların beslenmesine özel önem verilmelidir. İştahı artırmak için bile çocuğa sıcak baharatlar verilmemeli, baharatlar diyetten çıkarılmalı, çocuğun vücuduna zarar verir.

Sağlıklı yiyecekler, bir çocuğun iştahını artırmak için iyidir, örneğin:

 • ekşi meyveler veya bunlara göre taze sıkılmış meyve suları;
 • elmalar;
 • taze havuç;
 • lahana, karnabahar ve beyaz lahana.
Lahana, elma ve havuç ile çocuğunuzun iştahını artırabilirsiniz.

Çocuğun arı ürünlerine alerjisi yoksa, açlığı uyarmak için bal da verilebilir. Bileşimindeki arı sütü, arı ekmeği ve propolis sindirimi nazikçe artırır.

Dikkat! Bir çocuk iştahsızlıktan şikayet ederse, belirli yemekleri diyete sokmadan önce bir çocuk doktoruna danışmaya değer. Bazı hastalıklarda sindirimi uyarmak zararlı olabilir.

En İyi İştah Artırıcı Gıdalar

Açlığı tetikleyen birkaç yiyecek kategorisi vardır. Bazıları oldukça güvenliyken diğerleri vücuda çok zararlı olduğu için daha ayrıntılı düşünmeyi hak ediyorlar.

Unlu Mamüller

Beyaz ekmek ve çörekler en popüler iştah açıcı gıdalardan bazılarıdır. Taze pişmiş ürünlerin aroması bile olumlu duygular uyandırır; yumuşak ve hoş kokulu ekmeği tatmak için hemen bir istek vardır.

Ekmekte bulunan karbonhidratlar ve glüten vücudu uzun süre doyurmaz, ancak iştah açar.
Önerilen Kaynaklar:  Gluten: nedir ve neden zararlıdır, nerede bulunur, hoşgörüsüzlük belirtileri

Beyaz un ürünleri, yüksek glisemik indeksi olan büyük miktarda "hızlı" karbonhidrat içerir. Ekmek tüketildiğinde başlangıçta açlığı azaltır, ancak etkisi uzun sürmez. Tahıl ürünü hızla emilir, kan şekeri seviyeleri dalgalanır ve tekrar yemek yeme isteği doğar.

Önemli! Buğday ekmeği ve beyaz ekmek en güçlü etkiye sahiptir. Ancak çavdar siyah ekmeği bile şeker seviyesinin yükselmesine ve bununla birlikte açlığın ortaya çıkmasına neden olur.

Taze sıkılmış meyve suları

Sebze veya meyvelerden taze sıkılmış taze meyve suları birçok vitamin ve değerli mineraller içerir. Bununla birlikte, aynı zamanda olumsuz özelliklere de sahiptir, meyve suyu çok miktarda doğal şeker içerir, ancak lif neredeyse tamamen yoktur.

Meyve sularının şekeri yüksektir, bu nedenle içecekler iştahı artırır

Bundan dolayı, suyu içtikten hemen sonra vücuttaki insülin seviyesi hızla yükselir. Ek olarak, içeceğin bileşimindeki organik asitler midenin mukoza zarlarını tahriş eder ve hidroklorik asit üretimini tetikler. Vücut açlık hissetmeye başlar, bu yüzden masaya oturmadan kısa bir süre önce meyve suyu içmeniz önerilir.

İştahınız zayıfsa, taze sıkılmış meyve sularını fayda ile kullanabilirsiniz. Ancak dozajlar küçük tutulmalıdır, aksi takdirde içecekler mide rahatsızlıklarının ortaya çıkmasına ve hatta fazla kilo almaya katkıda bulunacaktır.

Alkol

Alkollü içecekler, bir yetişkinin iştahını artırmanın güvenilir bir yoludur. Gözlemler, tatillerde masada alkol olduğunda, atıştırmalıkların meyveli içecekler ve maden suyu içmeye göre çok daha fazla tüketildiğini doğrulamaktadır.

Alkol kan şekerini yükseltir ve dokulardan sıvıyı çekerek iştah açar

Alkollü içeceklerin iştah üzerindeki etkisi, tüketildiğinde çoğunun kan şekeri seviyelerinde dalgalanmalara neden olmasıyla açıklanmaktadır. Neredeyse hiç şeker içermeyen alkollü içkiler bile su kaybına neden olur ve bu yine glikoz seviyesine yansır. Bu nedenle alkolden sonra iştah sürekli artar.

Zayıf bir iştahın alkolle tedavi edilmesi önerilmez. Ancak zaman zaman öğle veya akşam yemeğinden önce bir bardak kuru kırmızı şarap kullanabilirsiniz, vücuda en az zararlı olanıdır.

Şeker ikameleri

Uzun süre şeker ikameleri güvenli kabul edildi, sıradan şekerin vücut üzerindeki zararlı etkilerini ortadan kaldırmak için tam olarak kullanıldı. Ancak araştırmalar, şeker ikamelerinin kalori eksikliğine rağmen iştah açmaya devam ettiğini buldu.

Şeker ikamelerini tüketirken vücut gerçek glikoz talep etmeye devam eder

Tatlı bir takviye aldığınızda, beyniniz insülinin vücuda girdiğine dair bir sinyal alır.Bu durumda aslında glikoz üretimi gerçekleşmez. Açlığın yardımıyla vücut gerçek şeker istemeye çalışır ve çoğu zaman diğer yüksek kalorili yiyeceklerle alır. Bu nedenle, ikame maddelerle iştahı uyarmak çok etkili olabilir, ancak diyet faydaları söz konusudur.

Müsli ve tahıl

Hem tahıllar hem de müsli, enerji eksikliklerini telafi eden sağlıklı tahıllar olarak kabul edilir. Ancak müsli bazlı barlar ve kahvaltılık tahıl gevrekleri çok yetersiz doyurucu. Pratikte onları yedikten sonra sadece açlık artar ve başka bir şey yeme arzusu vardır.

Önerilen Kaynaklar:  Müsli yararlı mı ve evde nasıl yapılır
Hazır müsli ve tahıllarda çok az tahıl var, ancak çok fazla şeker var, bu yüzden onlardan gelen iştah sadece artıyor

Bunun nedeni, kahvaltılık tahılların ve barların az miktarda tahılın yanı sıra çok fazla tatlandırıcı içermesidir. Sonuç olarak, ürün lezzetli olur, ancak çok sağlıklı değildir; Kullanıldığında, sadece iştahı kabartır. Yemeklerden sadece kahvaltıda müsli ve tahıl tüketilmesi tavsiye edilir, bu ürünler tek başlarına mideyi uzun süre doyurmaz.

Turşu ve turşular

Salatalık turşusu ve salatalık turşusu, domates, lahana turşusu ve diğer turşular iştahı artıran gıdalardır. Mide üzerinde hafif tahriş edici etkisi olan ve hidroklorik asit üretimini tetikleyen çok miktarda tuz, baharat ve çeşni içerirler.

Önerilen Kaynaklar:  Domatesler vücut için neden faydalıdır
Turşu ve turşudaki baharatlar mide suyu üretimini teşvik eder ve iştahı artırır.

Turşu ve turşu yemek iştahsızlık için çok faydalıdır. Küçük miktarlarda bu tür besinler açlık hissinin uyanmasına, metabolik süreçlerin hızlanmasına ve sindirim üzerinde faydalı bir etkiye sahip olmasına yardımcı olur. Ancak aynı zamanda, önlemi gözlemlemek gerekir - büyük miktarlarda turşu ve turşular mideye zarar verir ve ayrıca vücudu kurutur.

mayonez

Mayonez, Rus masasının en popüler sosudur. Salatalarda ve ana yemeklerde kullanılır, çorbalara ilave edilir ve hatta sandviç yapımında bile kullanılır. Mayonez ile yemeklerin tadı gerçekten daha parlak hale gelir ve yemeğin kendisi daha doyurucu görünür.

Mayonez, birçok lezzet arttırıcı içeren yağlı bir sostur, bu nedenle açlığa neden olur.

Ama aslında mayonez, iştahı tetikleyen çok miktarda yağ ve tat içerir. Ürün sadece şekle zarar vermez, aynı zamanda normalden daha fazla yemek yemenizi sağlar. Tatillerde mayonezli salataların normal salatalara göre çok daha hızlı yenildiğini fark etmek kolaydır. Bu, daha lezzetli oldukları için değil, açlık kullanımından neredeyse tatmin olmadığı için olur.

Tavsiye! İştahınızı kabartmanız gerekiyorsa mayonez aromalı bir yemek yiyebilirsiniz. Ama figürünüzü kurtarmak istiyorsanız, sossuz salatalar tercih edilmelidir.

Baharatlar ve tatlar

Genel olarak baharatların besinlerin kalori içeriğini etkilemediği kabul edilmektedir. Bu doğrudur, defne yaprağı, dereotu, fesleğen ve maydanoz pratik olarak yemeklerin besin değerini değiştirmez. Ancak yetersiz miktarlarda bile, baharatlar tat tomurcuklarını tahriş eder ve sırasıyla midenin asitliğini arttırır, iştahı ve şundan ya da bu yemeğin daha fazlasını yeme arzusunu uyandırır.

Doğal baharatlar ve yapay aroma arttırıcılar, midenin aktif olarak çalışmasını ve iştahı artırmasını sağlar.

Aynısı, monosodyum glutamatın özellikle bilindiği aromalar için de geçerlidir. E621 katkı maddesi, birçok yarı mamul ürünün, tatlıların ve tütsülenmiş etlerin bir parçasıdır, ürünlerin tadını daha parlak hale getirir, ancak aynı zamanda iştahı artırır ve sürekli bir açlık hissi uyandırır.

Unutulmamalıdır ki, baharat ve çeşniler, ölçülü olarak kullanıldığında yararlıdır, vücudun yağları parçalamasına yardımcı olur ve mide bulantısı için iyi çalışır.İştahınızı zayıflatırken onları korkmadan kullanabilirsiniz. Ancak vücut için sentetik tat arttırıcılar kesinlikle zararlıdır ve her durumda bunlardan kaçınılmalıdır.

İştahı uyandıran yiyeceklerin kullanımına ilişkin kurallar

İştahı tetikleyen yiyeceklerin yararları ve zararları, vücudun durumuna ve belirli bir kişinin hedeflerine bağlıdır.

Bir hastalıktan sonra veya bir stres geçmişine karşı sindirim çalışmasını teşvik etmek söz konusu olduğunda, bu tür ürünleri yemek oldukça faydalıdır, hızlı bir şekilde normal bir ritme dönmeye yardımcı olurlar. Ancak büyük bir dikkatle, obezite eğilimi ile tedavi edilmeleri gerekir. "Tehlikeli" gıdaların kontrolsüz tüketimi kilo alımına neden olabilir.

Tatlılar, taze meyve suları, lezzet arttırıcı içeren yarı mamul ürünler ve diğer ürünleri tüketirken, yenen miktarı dikkatlice izlemeniz gerekir. Sadece kendi duygularınıza odaklanamazsınız, kalorileri önceden hesaplamak daha iyidir.

Fazla kilolu olma eğilimindeyseniz, açlığı tetikleyen yiyecekler dikkatli kullanılmalıdır.

Açlık hissini artıran yiyeceklerin yemeklerden kısa süre önce veya hemen sonra az miktarlarda tüketilmesi önerilir. Örneğin, aç karnına taze meyve suyu içmek ve ardından ana yemeğe devam etmek ve akşam yemeğinden sonra, vücut zaten doluyken çay ile tatlı tatlılar yemek daha iyidir.

Sağlığınızı iyileştirmek için iştahınızı iyileştirmeniz gerekiyorsa, meyve sularına, turşulara ve baharatlara dikkat etmelisiniz. Sindirim bozuklukları tatlılar ve aromalı yiyeceklerle tedavi edilmemelidir.

Sonuç

Bir yetişkinin iştahını artıran yiyecekler faydalı olabilir, ancak bazen zararlı olabilir. İştahın uyarılmasının hızlı kilo alımına yol açmaması için küçük porsiyonlarda tüketilmesi gerekir.

Ana gönderiye bağlantı

Sağlık

güzellik

Gıda