Mikrokristalin selüloz (E460): yararları ve zararları, sağlık için tehlikeli midir

Gıda katkı maddesi E460 sosislerde, köfte, sosislerde ve konserve etlerde bulunur. Et işleme endüstrisindeki işçiler, ürünlerdeki gerçek et yüzdesinin ihmal edilebilir olduğunu doğrulamaktadır.

Gıda katkı maddesi E460 veya selüloz sakızı birçok gıda ürününde kullanılır

E460 ne tür bir katkı maddesidir

Ürün 2 türe ayrılır - mikrokristalin selüloz ve selüloz tozu. Ulusal standarda göre, katkı maddesi bir emülgatör olarak sınıflandırılmıştır. Madde suda çözünür, yüksek sıcaklıklara dayanıklı bir jel oluşturur. Selüloz çoğu ürünü doldurur ve gevşek bileşenlerin topaklanmasını ve topaklanmasını önler.

Her iki tür katkı maddesi yaklaşık olarak aynı özelliklere, yapıya ve kapsama sahiptir. Maddenin rengi beyaz veya grimsi bir belirti; koku veya tat yok. E460, iyonik ortamda yüksek oranda çözünür ancak su veya organik sıvılarda seyreltilmez. Madde yüksek derecede higroskopiktir (nemi emer) ve termal stabilitedir.

E460, bitki hücre duvarlarının ana bileşeni olan polisakkarit grubunun organik bir maddesidir. Katkı maddesi sert ve stabil bir yapıya sahiptir, ancak aynı zamanda elastiktir ve ısıtıldığında çökmez.

Lif konsantresi eczanede kilo verme bölümünde satılmaktadır.

Mikrokristalin selüloz neyden yapılmıştır (E460)

Madde bitki materyallerinden elde edilir. Pamukta büyük miktarda selüloz bulunur - iğne yapraklı veya yaprak döken ağaç türlerinde yaklaşık% 93, hammaddenin yaklaşık% 60'ını içerir. Üretim için kurutulmuş bitkilerin odunsu lifleri kullanılır. Gıda katkı maddesinin mikrokristalin formu, bitki materyallerinden izolasyon yöntemi ile toz olan hidroliz ile elde edilir. Odun suya batırılır ve nitrik veya hidroklorik aside maruz bırakılır. Oligosakkaritlerden temizlendikten sonra ürün kurutulur ve öğütülür.

Üretimde beyaz kristal toz, üç tip kapta paketlenir:

  1. Plastik kavanoz.
  2. Folyo veya şeffaf torba.
  3. Karton kutu.

Ayrıca, odun yongalarının sülfit, soda, sülfat olmak üzere üç yoldan biriyle pişirilmesiyle selüloz elde edilir. Son yöntem, E460 emülgatörünü bitki kökenli herhangi bir hammaddeden almanıza izin verdiği için en yaygın olanıdır.

Önerilen Kaynaklar:  Flavonoidler: Gıdalardaki içerik, faydalar ve zararlar

Madde, diyet takviyesi olarak perakende satışa girer. Selülozun kimyasal yapısı, β-D-glikoz kalıntılarından oluşan doğrusal bir homopolisakkarittir. Formül [C6H7O2 (OH) 3] n.

Yorum Yap! Doğada çoğu hayvan selüloz sakızı sindiremez, vücutta buna özel enzimler yoktur. Ancak birçok protozoa ve bazı otçullar, selülozun hidrolizini katalize eden özel mikroorganizmalar sayesinde maddeyi sindirebilir.
Sebze ve meyvelerin doğal lifleri vücuda büyük fayda sağlayacaktır.

Gıda katkı maddeleri E460'ın yararları ve zararları

Öte yandan selüloz, faydalı bir madde olarak kabul edilebilir. Katkı maddesi, yüksek emici özelliği sayesinde sindirim sistemini toksinlerden temizler, ağır metalleri ve radyonüklitleri vücuttan uzaklaştırır.E460, sükrozun kan dolaşımına emilimini yavaşlatır ve bu da fazla kilolarla mücadeleye yardımcı olur. Ancak gıdalardaki aşırı emülgatörlerin dezavantajları da vardır.

Madde emülgatör E460, boyalar ve aroma arttırıcılar nedeniyle doğal bir ürün şeklini alan boş bir kütle olan bir tür balasttır. Bu tür gerçekleri öğrenen tüketiciler, çeşitli yarı mamul et ürünleri, sosisler veya köfte satın almayı reddediyorlar. Bu, üreticiler için yararlı değildir ve yanlış reklama başvururlar. Çoğu ürünün ambalajında ​​mikrokristalin selülozun faydaları hakkında bilgi bulabilirsiniz. Sözde takviye bağırsakları temizler ve sindirim üzerinde faydalı bir etkiye sahiptir. Bu tamamen doğru değil. Selüloz vücudu gerçekten temizleyebilir, ancak zararlı bileşenlerin yanı sıra faydalı maddeler de ortadan kalkar.

Yiyecek katkı maddesi E 460'ın gıdalardaki yüksek konsantrasyonu vücut üzerinde olumsuz bir etkiye sahiptir - sık kabızlığa ve dışkı taşlarının oluşumuna, bağırsak hareketliliğinin bozulmasına ve gastrointestinal sistemle ilgili diğer sorunlara yol açar.

Tehlikeli veya gıda katkı maddesi E460

Sindirim sisteminin düzgün çalışması için sağlıklı bir kişinin diyetinde lif bulunmalıdır. Mikrokristalin selüloz - biyolojik olarak aktif katkı maddesi - lif konsantresi. Zararlı toksinler ve cüruflarla birlikte E460, seçici bir sorbent özelliklerine sahip olmadığı için vücuttan faydalı maddeleri uzaklaştırır. Ek, ölçülü olarak tüketilirse zararsızdır.

Önerilen Kaynaklar:  E202 koruyucu (potasyum sorbat): bileşim, sağlık etkileri, uygulama

Günlük izin verilen emülgatör miktarı belirlenmemiştir, bu nedenle üreticiler üretilen birçok üründeki miktarını isteyerek aşmaktadır - bunun tüketicilerin sağlığını nasıl etkileyeceğini kimse düşünmemektedir. Meyve ve sebzeler, doğal ürünler lehine sosislerden, yarı mamul et ürünlerinden, çeşitli soslardan ve tatlılardan vazgeçmelisiniz.

Gıdalarda bulunan zararlı gıda katkı maddeleri tablosu

Mikrokristalin selüloz nereye ve neden eklenir?

E460 emülgatörünün ana uygulama alanı et endüstrisidir. Mağaza raflarında et kisvesi altında satılan her şeyin nadiren etle ortak bir yanı vardır. Selüloz ucuzdur, uzun süre depolanır ve özel şartlara ihtiyaç duymaz. Bu tür bitki hammaddeleri temelinde, üreticiler et ürünlerini "toplar". Renklendiriciler, koruyucular, tat ve aroma arttırıcılar, selülozu doğaldan ayırt edilmesi zor bir sosis haline getirir.

E460'ın başka amaçları da vardır. Et işleme endüstrisine ek olarak, emülgatör fırınlanmış ürünlerde bulunur. Isıl işlem sırasında ürünün kütlesi kaybolmaz, bu da üreticinin ürünün hacmini ve kütlesini korumasına ve dolayısıyla fiyatta kaybetmemesine izin verir.

Mikrokristalin selüloz genellikle "diyet" denilen ürünlere dahil edilir. Katkı maddesi vücut tarafından emilmez, bu da yeterince büyük bir ağırlıkta kalorisi düşük olacak yoğurt, hazır tahıllar veya tatlılar oluşturmayı mümkün kılar. Bu tür yiyecekler mideyi tıkar, dolgunluk hissi yaratır, ancak aynı zamanda vücuda fayda sağlamaz.

Dikkat! E460 gıda katkı maddesi genellikle yoğurt, ketçap, mayonez ve krem ​​şantilerde bulunur. Emülgatör, çeşitli tatlılarda stabil dolgular oluşturmak için kullanılır.

Selüloz kullanımı gıda endüstrisinin ötesine geçer. E460, diş malzemeleri, viskon bezler, kozmetik ürünler - kremler, emülsiyonlar, boyalar dahil olmak üzere ilaçların bir parçasıdır.

Sonuç

Gıda katkı maddesi E460, insan vücudu için tehlikeli maddeler kategorisine ait değildir. Emülgatörün bebek ürünleri de dahil olmak üzere gıda ürünlerine eklenmesi yasak değildir, ancak büyük miktarda selüloz sakızı vücudu yalnızca zararlı değil, aynı zamanda faydalı maddelerden de mahrum bırakabilir.

Ana gönderiye bağlantı

Sağlık

güzellik

Gıda