Çam kozalakları: yararları ve zararları, fotoğraflı tıbbi tarifler

Çam kozalaklarının yararları ve zararları, geleneksel tıbbın hayranları için büyük önem taşımaktadır. Tedavi için konilerin kullanımının ne kadar haklı olduğunu anlamak için, tüm özelliklerini dikkatlice okumanız gerekir.

Çamın iyileştirici özellikleri

Çam, uzun zamandır insan sağlığı için en faydalı ağaçlardan biri olarak kabul edilmektedir. Kozalakları, tomurcukları, kabuğu ve reçinesi tıbbi tariflerde aktif olarak kullanılmaktadır - ağaç iltihabı hafifletir ve solunum sistemi üzerinde yararlı bir etkiye sahiptir, stresi azaltır ve vücudu vitaminlerle doyurur.

Dinlenme evlerinin ve tıbbi sanatoryumların en sık yerleştirildiği çam ormanlarında, çam bakterileri öldürdüğü için böyle bir yerdeki havanın kendisi hastalıklarla savaşmaya yardımcı olur. Çam iğnesi bazlı ürünler eklem hastalıkları için oldukça etkilidir ve cilt rahatsızlıklarının tedavisi için çam katranı önerilmektedir.

Genç çam kozalaklarının faydaları çok büyüktür. Özellikleri vücudun karmaşık gelişimi için kullanılır.

Çam kozalaklarının kimyasal bileşimi

Genç tomurcuklar çok miktarda reçineli asit, vitamin, mineral ve tanen içerir. Yani, kompozisyon şunları içerir:

 • C, P, K ve B vitaminleri;
 • fitokidler ve bioflavonoidler;
 • tanenler veya lipitler;
 • karoten;
 • reçineler;
 • terebentin;
 • organik asitler - oleik ve linolenik;
 • demir, magnezyum ve selenyum;
 • yağlı yağlar ve terpen bileşikleri;
 • monoterpen hidrokarbonlar.

En faydalı olanlar, orta olgunlaşan parlak yeşil tomurcuklardır. Evde ilk yardım çantası için toplanması gereken onlar.

Çam kozalakları neden faydalıdır

Çam kozalaklarının insanlar için faydaları şunlardır:

 • iç ve dış iltihabı hafifletmek, enfeksiyonlarla mücadele etmek, bağışıklık direncini artırmak;
 • iyi bir balgam söktürücü görevi görür;
 • kanı temizleyin ve kan damarlarını güçlendirin, tehlikeli hastalıkların gelişmesini önleyin - kalp krizi ve felç;
 • choleretic ve diüretik bir etkiye sahip olmak, böylece şişkinliği gidermek;
 • vücut üzerinde tonik bir etkiye sahiptir ve anemi, iskorbüt ve anemiye karşı korur;
 • bağırsaklar ve mide üzerinde faydalı bir etkiye sahiptir;
 • sinir sistemini yatıştırır ve stresle baş etmeye yardımcı olur.

Çocuklar için çam kozalakları

Çam kozalakları sadece yetişkinlere değil küçük çocuklara da sağlık yararları sağlar. Doğal ilaçlar soğuk algınlığı ve uzun süren öksürükler, zayıf bağışıklık ve cilt tahrişlerinde işe yarar.

7 yaşından büyük çocuklar, çam ağaçlarına dayalı yararlı kaynatma ve su infüzyonları ile tedavi edilebilir ve onlar için şifalı banyolar yapabilirsiniz. Sadece alkollü çam tentürünün kullanılması yasaktır, ondan koşulsuz zarar gelecektir.

Dikkat! Küçük çam kozalaklarının tüm faydalarına rağmen belli rahatsızlıkları ve vücut özellikleri ile çocuğa zarar verebilirler.Ev ilaçları ile tedaviye ilk kez başlamadan önce çocuk doktorunuza danışmalısınız.

Yumru temelli geleneksel ilaç tarifleri

Ev tıbbında birçok rahatsızlığın tedavisi için çam kozalaklarının faydalı özellikleri kullanılmaktadır. İlaçlar çok kolay hazırlanır.

Alkol tentürü

Alkollü tentürün özellikleri, eklem ve soğuk algınlığı ile mücadelede etkili yardım sağlar. Aşağıdaki gibi yapılır - hammaddeler bir litre kavanoza dökülür, bir bardak sıvı bal ile dökülür ve bir gün bekletilir. Daha sonra külahlar ve bal votka veya alkol ile dökülür ve tamamen pişene kadar 10 gün karanlık bir yere alınır.

Çam kozalağı tentürünün faydaları ve kontrendikasyonları büyük ölçüde hastanın yaşına ve kullanım miktarına bağlıdır. Ürün küçükler için yasaktır ve yetişkinlerin zarar görmemesi için minimum miktarlarda almaları gerekir.

Yağ özü

Evde sağlıklı yağları kolayca yapabilirsiniz. 1 kg miktarındaki hammaddeler büyük bir kaba dökülür, su ile dökülür ve iyice yıkanır, ardından bir kumaş parçası üzerinde sudan kurutulur.

Bundan sonra, hammadde 1 litre rafine edilmemiş bitkisel yağa dökülür ve bir saat su banyosuna bırakılır. Bu süre zarfında faydalı maddelerin yağa dönüşme zamanı olacaktır. Son kullanma tarihinden sonra karışım ocaktan alınır, yağın soğumasına izin verilir ve temiz bir kavanoza dökülür.

Bitmiş yağın 2 hafta buzdolabında ıslatılması gerekir ve her haftanın sonunda sıvı tülbentten süzülerek yeni bir kaba dökülür. Bitmiş ürün esas olarak eklem rahatsızlıkları ve bronşite yardımcı olur ve ayrıca buzdolabında saklanmalıdır.

Kaynatma

İlacı hazırlamak için bir litrelik tava üçte bir oranında çam hammaddesi ile doldurulur, su ile dökülür ve 5 dakika kaynatılır. Daha sonra ateş kapatılır, et suyu bir kapakla kapatılır ve soğumaya ve demlenmeye bırakılır ve ardından soğuk algınlığı ve mide rahatsızlıkları için gerektiği kadar süzülür ve içilir. Et suyu bal ve şekerle birlikte kullanılabilir.

İnfüzyon

Çam kozalaklarından infüzyonun yararları, öksürme ve zayıf bağışıklık ile kendini gösterir. Ürünü hazırlamak için 50 gr koniyi yıkayıp öğütmeniz ve ardından üzerlerine 500 ml kaynar su dökmeniz gerekir. Ürün kapağın altında yaklaşık 2 saat bekletildikten sonra katlanmış gazlı bezden süzülür.

Şurup

Soğuk algınlığı ile çam kozalağı şurubunun faydaları iyidir. Bu şekilde hazırlanır - yıkanan külahlar suyla dökülür, 20 dakika kaynatılır ve ardından kapağın altında bir gün daha ısrar edilir. Son kullanma tarihinden sonra, koniler atılır ve yeşil infüzyon başka bir yemeğe dökülür ve 1 litre infüzyon başına 1 kg oranında şeker eklenir.

Yararlı bir ajan, şurup ahududuya dönüşene kadar yaklaşık 1.5-2 saat kısık ateşte kaynatılmalı ve soğumasını beklemeden steril kavanozlara dökülmelidir.

Çam kozalağı balı

Zayıf bağışıklık ve soğuk algınlığı ile çam kozalaklarından bal faydalanacaktır. Böbrekler iyice yıkanır ve ince kıyılır, bir tencereye yerleştirilir ve 1'e 2 oranında toz şekerle bolca serpilir.

İş parçası bir gün bekletilmeli, böylece koniler suyu dışarı atmalı ve daha sonra ateşe vermeli, kaynamasına ve yaklaşık 5 dakika daha pişmesine izin vermelidir. Daha sonra bal ocaktan alınır, soğumaya bırakılır ve 5 dakika daha kaynatılır. Bu üç kez yapılmalı ve ardından büyük bir kaşık sitrik asit eklenmeli, iyice karıştırılmalı ve balı kavanozlara koyulmalıdır. Çam kozalağı balının yararları ve zararları öksürürken kendini gösterir - soğuk algınlığı semptomlarını hızla giderir.

Şekerlenmiş çam kozalakları

Şekerlenmiş çam meyveleri sadece tıpta değil, sıcak çayın yanında sıradan tatlı bir lezzet olarak da kullanılmaktadır. Tatlılık yapmak zor değil. Bunun için ihtiyacınız olan:

 • yıkanmış külahları küçük parçalar halinde kesin ve 1 kg şeker ekleyin;
 • malzemeleri 1 litre suya dökün ve normal çam reçeli elde edene kadar bir saat ateşte kaynatın;
 • Sıvı şurubu reçelden tamamen boşaltın ve kalan külahları parşömen kağıdı ile kaplı bir fırın tepsisine yayın.

Külahlı fırın tepsisi fırında çıkarılır, en düşük sıcaklığa kadar önceden ısıtılır ve kapı açık bırakılır. Külahlar henüz sıcakken kuruduktan sonra parşömenden çıkarılır ve her tarafına pudra şekeri veya sade şeker serpilir.

Soğutulmuş şekerlenmiş meyveler cam veya seramik kavanozlara konur ve sıkıca kapatılmış bir kapak altında saklanır.

Çam kozalakları tıbbi olarak nasıl alınır

Çam içecekleri ve diğer ilaçlar çok ciddi rahatsızlıklarda bile yardımcı olabilir. Tedaviyi doğru şekilde yürütmek için çam kozalağı tariflerinin faydaları hakkında daha fazla bilgi edinmeniz gerekir.

İnme tehdidi ile

Sağlıklı çam kozalakları, beyin hücreleri üzerinde faydalı bir etkiye sahip olan büyük miktarda tanen içerir. Votkadaki çam kozalakları tentürünün iyileştirici özellikleri en iyi şekilde kendini gösterir - tanenler en çok alkolde yoğunlaşmıştır.

İnme tehdidi ile alkol veya votka için klasik bir çare, 2 hafta içinde alınmalıdır - sabahları, yemekten hemen sonra bir çay kaşığı. Sonra bir hafta ara verirler ve ardından tedavi kursunu tekrarlarlar.

Bir başka iyileştirici çare, büyük bir kaşık dolusu elma sirkesinin 500 ml sıradan çam tentürüne eklenmesiyle hazırlanır.

Önerilen Kaynaklar:  Elma sirkesi neden yararlıdır, tıbbi özellikleri, tarifi, nasıl alınır

Böyle bir çare yatmadan önce alınır - akşam çayına 1 kaşık çare eklenir.

Önerilen Kaynaklar:  Nane çayı: kullanışlı özellikleri ve kontrendikasyonları, nasıl yapılır

İnme sonrası

Zaten bir felç meydana gelmişse, çam kozalakları kaynağının tıbbi özellikleri, yıkıcı sonuçlarını en aza indirmeye yardımcı olacaktır. Ürünün bileşimindeki tanenler ve diğer faydalı maddeler beyin hücrelerinin ölümünü önleyecektir.

Ürünü hazırlamak için, yaklaşık 7 doğranmış koni kaynar suyla dökülür, yavaş ateşe verilir ve kaynattıktan sonra 10 dakika daha pişirilir. Daha sonra et suyu soğutulur, süzülür ve günde üç kez, birkaç hafta boyunca 1/3 bardak içilir.

Önemli! İnme halindeki çam kozalaklarının özellikleri sadece hekimin onayı ile kullanılmalıdır, aksi takdirde vücuda ciddi zararlar verilebilir.

Kan damarlarının tedavisi için

Çam kozalaklarındaki tanenler ayrıca kan damarlarının temizlenmesinde paha biçilmez yardım sağlar. Ayrıca tedavi sırasında karanlık bir yerde yaklaşık 3 hafta bekletilen alkollü bir ajanın kullanılması tavsiye edilir.

Kan damarlarının önleyici olarak güçlendirilmesinden bahsediyorsak, o zaman ilacı sabahları aç karnına, her biri 1 çay kaşığı kullanmanız gerekir. Halihazırda kolesterol plakları ile ilgili bir sorununuz varsa, ilacı aynı miktarda ama günde üç kez içmeniz gerekir. Böylece ilacın zarar görmemesi için, hiçbir durumda belirtilen dozajlar aşılmamalıdır.

Bronşit ve öksürük için

Çam kozalakları ve süte dayalı şifalı bir et suyu, herhangi bir öksürük için mükemmeldir. Sıradan bir ilaçla hemen hemen aynı şekilde hazırlanır - sadece koniler suyla değil, 500 ml hacimde keçi veya inek doğal sütü ile dökülür. Ürün çeyrek saatten biraz fazla kaynatıldıktan sonra süzülerek 40 dereceye kadar soğutulduktan sonra 2 büyük kaşık bal ilave edilir.

Et suyunu hafta boyunca günde birkaç kez küçük yudumlarla içmek gerekir. Bir çocuğu tedavi etmeye gelince, günlük dozaj 350 ml ürüne düşürülmelidir. Sütteki et suyu uzun süre depolanmaz, her gün yeniden hazırlanmalıdır.

Ayrıca öksürürken çam balının faydaları da kendini gösterir - çay ile birlikte kullanabilirsiniz.

Diabetes mellitus ile

Çam kozalaklarının iyileştirici özellikleri kan şekerini kalıcı olarak düşürmeye yardımcı olur. Tedavi, suda sıradan bir kaynatma ile gerçekleştirilir, günde üç kez, bir seferde 70 ml içilir. Ancak böbreklere dayalı alkollü ürünler diyabette kontrendikedir - vücuda onlardan zarar verirler.

Baskıdan

Yüksek tansiyon ile, moonshinin çam kozalakları üzerindeki faydaları ortaya çıkar - içecek birkaç hafta alınmalıdır. Yemek pişirmek için kırmızı külahlar almak en iyisidir, ya da dişi olanlar, yazın başında hasat edilirler.Bu tür tomurcuklardaki bitmiş tentürün kırmızımsı kahverengi bir tonu olmalıdır.

Artan basınçla, çayı ısıtmak için bir çay kaşığı ilaç eklemek gelenekseldir. Ürünün düzenli kullanımı ile sağlığınız hızla iyileşecektir.

Önerilen Kaynaklar:  Süt çayı neden faydalıdır?

Tüberküloza karşı

Çam kozalaklarının faydalı özellikleri, tüberküloz gibi ciddi bir hastalıkta bile yardımcı olur. Özellikle fayda, birbiriyle karıştırılmış birkaç parça çamdan bir çare kullanılmasıdır.

 • Yeşil koni tentürüne kırmızı kozalak bazlı alkollü bir ürün eklenir.
 • Daha sonra ilaç, polen ve çam çiçekleri üzerine alkollü bir ajanla karıştırılır.

Tüm içerikler 500 ml'lik bir hacimde alınmalıdır. Bitmiş ürün günde üç kez, 3 hafta boyunca büyük bir kaşıkla alınır.

Astım için

Çam tomurcuklarının özellikleri alerjik veya kalıtsal astıma iyi gelir. Tedavi için tıbbi bir infüzyon yapılması önerilir, ancak aşağıdaki gibi yapın:

 • yeşil yumrular bir termosun içine dökülür ve bunlara 2 cm'den geniş olmayan küçük bir reçine parçası eklenir;
 • hammaddeler 500 ml sıcak süt ile dökülür;
 • karıştırılır, bir kapakla kapatılır ve 4 saat demlendirilir.

Daha sonra infüzyon, sıkıca katlanmış gazlı bezden süzülmelidir. Günde iki kez büyük bir kaşık içerseniz çam kozalağı infüzyonunun faydaları ortaya çıkacak ve tüm tedavi süreci 2 ay sürmelidir. Astım kronik ise, birkaç hafta ara verdikten sonra, kursu tekrar etmeniz önerilir.

Tiroid tedavisi

Yeşil çam kozalaklarının iyileştirici özellikleri tiroid rahatsızlıklarının giderilmesine yardımcı olur. Yeşil tomurcuklar ince kıyılır ve aynı hacimde alkolle dökülür ve daha sonra çare bir ay boyunca ısrar edilir.

Tedavi kursu 3 hafta sürer ve şuna benzer:

 • tedavinin ilk üç gününde günde üç kez 1 damla tentür alın;
 • 4. günde doz 5 damlaya çıkarılır ve böylece tedavinin sonuna kadar ilaç alınır.
Önemli! Tentürün özelliklerini guatr ve diğer hastalıklar için kullanmak mümkündür, ancak düğümlerle kullanılması tavsiye edilmez - bu zararlı olacaktır.

Eklem ağrısı için

Eklemler için çam kozalakları, artrit ve osteokondrozda iltihap, ağrı ve şişliğin giderilmesinde mükemmeldir. Tedavi için, esas olarak böbrek bazlı yağ kullanılır - sürtünme ve iyileştirici kompresler yapma.

Özellikle artrit için kompres önerilir:

 • temiz bir keten peçete, bir ilaca emprenye edilir ve bir boğaz eklemine uygulanır;
 • üstüne streç film ile sabitleyin ve ılık bir fularla sarın;
 • ilk kez kompres yaklaşık bir saat tutulur, ardından zaman kademeli olarak 8 saate çıkarılır.

Yararlı prosedürü birkaç hafta boyunca her akşam tekrarlamanız gerekir. Ayrıca her 2 günde bir kompres yapabilirsiniz, ancak daha sonra toplam tedavi süresi bir aya çıkar.

Eklem rahatsızlıkları durumunda, bu arada, tentürün çam kozalaklarından faydaları yararlıdır - temelde, kompres ve sürtünme de yapabilirsiniz.

Gastrit ile

Yeşil çam kozalaklarının faydaları, iltihabı hafifletebilmeleri, mide mukozasının gastrit ile durumunu iyileştirebilmeleridir. Konileri ince bir şekilde doğramak ve tabakalar halinde büyük bir steril kavanozun içine dökmek gerekir - tabana 1,5 cm kalınlığında bir koni tabakası yerleştirilir, daha sonra aynı şeker tabakası yapılır, ardından koniler tekrar dökülür.

Kavanoz birkaç gün karanlık bir yerde çıkarılır ve içindekiler periyodik olarak karıştırılır. Tüm şeker çözüldükten sonra sadece sağlıklı şurup kalacaktır, ayrı bir kavanoza boşaltılmalıdır.

Çare 1 büyük kaşıkla alınır, bir bardak su ile seyreltilir, günde üç kez tok karnına. Gastrit semptomları ortadan kalkana kadar tedaviye devam edilmelidir.

Çam kozalaklarının ve kontrendikasyonların zararı

Çam kozalaklarının vücut için yararları ve zararları, kullanım dikkatine bağlıdır. Çam tomurcuklarını kötüye kullanmayın - özellikle alkollü tentürler. Dozaj aşılırsa, özellikleri zararlı olacaktır.Kontrendikasyon alerjidir - hem kozalaklı ağaçlara hem de konilerin bir parçası olan terebentin için.

Ek olarak, olası zarar nedeniyle, aşağıdaki durumlarda ilaç kullanmak imkansızdır:

 • hepatit ve diğer ciddi karaciğer hastalıkları;
 • böbrek yetmezliği;
 • 60 yaş üstü;
 • hamilelik ve emzirme.

Alerjik reaksiyonlardan ve diğer zararlardan kaçınmak için çocuklara yalnızca 7 yaşına geldiğinde faydalı çam ilaçları verilmesi önerilir.

Çam kozalaklarının toplanması, hasadı ve depolanması

Yeşil çam kozalaklarının iyileştirici özellikleri büyük ölçüde hammaddelerin kalitesine bağlıdır. Böbrekleri toplamanın birkaç kuralı vardır.

 • Yararlı genç kozalaklar için yetişkin çam ormanlarına gitmek en iyisidir; çam, 30 yıl sonra bol miktarda tomurcuk salmaya başlar.
 • Ekoloji açısından olabildiğince temiz bir toplama yeri seçmek gerekir - şehirlerden, ana yollardan ve endüstriyel tesislerden uzakta, aksi takdirde hasat zararlı olabilir.
 • Çamlardaki kozalakların toplu görünümü, Mayıs ayı sonlarında veya Haziran başında gerçekleşir. Bu dönemde toplanmaları için zamana ihtiyaçları vardır - bıçakla kesilmesi kolay olan yumuşak genç koniler en kullanışlı özellikleri içerir.
 • Tomurcukların boyutu gerçekten önemli değil - tomurcuklar 1 ila 4 cm uzunluğa ulaşabilir. Her şeyden önce, yapılarına bakmanız gerekir - koniler yoğun ve reçineli olmalıdır.

Hasattan sonra ve hasattan önce tomurcukların yıkanmaya değip değmeyeceği konusunda görüşler farklıdır. Bir yandan reçine ile birlikte hammadde birçok yararlı özelliğini kaybeder, diğer yandan yıkama, böbreklerden tozu ve zararlı toksinleri atmanıza izin verir. Koniler yoğun Sibirya ormanlarında toplanmadıysa, sağlığa zarar vermemek için yine de yıkamalısınız.

Taze tomurcuklar, tentürler, kaynatma maddeleri ve şuruplar hazırlamak için en iyisidir - en faydalıdırlar. Ancak istenirse külahlar kurutulabilir veya dondurulabilir. Aynı zamanda, içlerinde birçok değerli mülk de korunacak ve herhangi bir zararı olmayacaktır.

Raf ömrü açısından taze tomurcuklar sadece 3 gün kullanılabilir durumda kalır. Dondurulmuş veya kurutulmuş ham maddeler, 2 yıla kadar faydalı özelliklerini korur.

Sonuç

Çam kozalaklarının yararları ve zararları, kullanım kurallarının uygulanmasına bağlıdır. Uyuşturucuları kötüye kullanmazsanız, çam tomurcukları vücut üzerinde iyileştirici bir etkiye sahip olacak ve en şiddetli rahatsızlıklarla bile mücadelede yardımcı olacaktır.

Yorumlar

Ivanova Raisa Petrovna, 52 yaşındayım, Vladimir
Çam kozalağı tentürü, artrit için mükemmel bir çare. 45 yıl sonra eklemlerim, özellikle dizlerim ve parmaklarım çok ağrımaya başladı. Ancak votkadaki çam kozalaklarının tentürü, alevlenmeler sırasında hareketliliği yeniden sağlamaya yardımcı olur, sıkıştırır ve sürtünürüm ve ağrı ve sertlik hızla geçer.
Arkhipova Anna Vasilievna, 55 yaşındayım, Novgorod
Kocam kan damarlarıyla ilgili sorunlar yaşamaya başladığında, bir şeyin yapılması gerektiği, aksi takdirde felçten kaçınılamayacağı ortaya çıktı. Çam kozalaklarının tentürünün mükemmel olduğu kanıtlandı - kurs alımından sonra, kocanın refahı önemli ölçüde iyileşti. Hala yılda birkaç kez felçten çam kozalakları alıyor.

Ana gönderiye bağlantı

Sağlık

güzellik

Gıda